“Sultanahmet Köftecisi’ni dünya markası yapmaya kararlıyız”

Sultanahmet Köftecisi’nin üçüncü nesil sahibi ve gastronomi uzmanı Mehmet Tezçakın

1920 yılında kurulan ve İstanbul’un en fazla turist ağırlayan işletmelerinin başında geldiğini ifade eden Sultanahmet Köftecisi’nin üçüncü nesil sahibi ve gastronomi uzmanı Mehmet Tezçakın “Sultanahmet Köftecisi’ni dünya markası yapmaya kararlıyız. Biz bu başarıları Türk mutfağının özgün ürünlerinden köfte ve sunumu ile elde ediyoruz” diye konuştu.

Yeterli tanıtım olmadığı için dünyanın Türk mutfağına bakışının sadece döner ve şiş kebap ile sınırlı kaldığını belirten Mehmet Tezçakın “Türk mutfağının özgün markalarının yurt dışı yatırımlara ağırlık vermesi gerekiyor” dedi.

Gastronomi uzmanı Mehmet Tezçakın, Türk mutfağının Fransa ve Çin ile birlikte dünyanın en zengin mutfakları arasında yer aldığının altını çizerken yeterli tanıtım olmadığı için Türk mutfağına bakışın sınırlı kaldığını belirtti. Tezçakın konuşmasının devamında “Halbuki Türkiye, Ege’nin zeytinyağlıları, Antep’in, Urfa’nın, Hatay’ın kebapları, mezeleri, Osmanlı’nın mirası saray mutfağı gibi zenginlikleri ile bir gastronomi cennetidir. Yeterli tanıtım yapılmadığından 2 trilyon dolarlık yeme içme sektöründen aldığı pay okyanusta bir damla kadardır” dedi.

GASTRONOMİ AVRUPA’DA KAZANDIRIYOR

Son yıllarda Avrupalı turist sayısında azalma olduğunu söyleyen Tezçakın, “Turist ayağımıza gelmiyorsa biz onların ayağına gitmeliyiz dedik ve Azerbaycan’da Bakü’de, Almanya’da Münih ve Nürnberg’te, İngiltere’de ise Manchester’de şube açtık. Yoğun ilgi gördük. Gastronomi sektöründe karlılık, Avrupa’da Türkiye’den çok daha fazla. Bu yüzden yatırımlarımızı yurt içinden çok yurt dışına yoğunlaştırdık. Almanya’da Ingolstadt, Mannheim, Frankfurt, Main, Köln, Hamburg ve Berlin’de, Büyük Britanya’da Londra ve Aberdeen’de franchise şube açmak için görüşmeler sürüyor. Manchester şubemiz de talebi karşılayamaz hale geldi, üst katı da ekleyerek dükkanı büyüttük” diye konuştu.

“TURQUALİTY DESTEĞİ VERİLSİN, YEREL MARKALARIMIZ AVRUPA İLE YARIŞIR”

Avrupa’daki dükkanların personel ihtiyacını karşılamak, köfte üretimi yapmak için Bulgaristan’da şirket kurduklarını da söyleyen Tezçakın, konuşmasına şöyle devam etti: “Avrupa’nın ardından ABD projemiz başlayacak. Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Arap Yarımadası’ndaki ülkeler de yatırım programımız içinde. 1920 Sultanahmet Köftecisi’ni dünya markası yapmaya kararlıyız. Biz bu başarıları Türk mutfağının özgün ürünlerinden köfte ve sunumu ile elde ediyoruz. Diğer yerel markaları da yurt dışına açılmaya çağırıyoruz. Devletin gastronomi sektörüne destek olması, sektörün de elini taşın altına sokması şart. Bakıyoruz şu ana kadar sadece iki gastronomi markası Turquality için gerekli şartları yerine getirmiş. Yurt dışı yatırımlarında Turquality desteği çok önemli. Şirket CEO’muz Mert Tezçakın başkanlığındaki ekip bu konuda yoğun şekilde çalışıyor. Turquality desteği verilsin, yerel gastronomi markaları; İtalyan, Fransız mutfakları ile yarışır.”