İstanbul dünyanın en popüler şehirleri arasında

Son Güncelleme Tarihi

Turistler için dünyanın en popüler şehirleri listesinde Türkiye’den dört şehir yer alırken en popüler 100 şehir içinde İstanbul 15. sıraya yerleşti.

Medya takip şirketi Ajans Press’in, Euromonitor’den edindiği bilgilere göre turistler için en popüler 100 kent listesinde İstanbul 15. sırada yer alırken Antalya 29, Edirne 68 ve Artvin 85. sıraya yerleşti.

Dünyanın en popüler şehirleri listesinde ise ilk üç sırada Hong Kong, Bangkok ve Londra yer alırken bu şehirleri sırasıyla Singapur, Makao, Dubai, Paris, New York, Shenzhen ve Kuala Lumpur izledi.

2025 YILINDA 11 MİLYONDAN FAZLA TURİST BEKLENİYOR

Euromonitor’den elde edilen bilgilere göre İstanbul’u geçtiğimiz yıl 9,1 milyon kişinin ziyaret ettiği belirlendi. 2025 yılında bu rakamın 11,6 milyon olması bekleniyor.

1,2 MİLYAR YOLCULUK YAPILDI

2016 yılında en popüler olarak belirlenen 100 şehre toplamda 558 milyon uluslararası ziyaret gerçekleşti. Gerçekleşen ziyaretlerde ise dünya çapında 1,2 milyar yolculuk yapıldığı belirlendi.

TERÖR SALDIRILARI TURİZMİ ETKİLEDİ

Medyaya yansıyan turizm başlıklarını inceleyen PRNet, Avrupa’da, özellikle Brüksel, Paris, Nice ve İstanbul’da yaşanan terör saldırılarının Türk ve dünya basının geniş yankı uyandırdığını ve bu durumun turizm performanslarını negatif yönde etkilediği bilgisine ulaştı. Yılbaşından beri turizm konusuyla ilgili 233 bin 989 haber yansıması tespit edilirken, bacasız sanayi medyanın en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldı.