Polonya’dan gelen turist sayısı iki katına çıkacak!

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) tanıtım çalışmalarını yürüttüğü turizm fuarında müjde veren tur operatörleri Türkiye’ye gönderilecek turist sayısının 2018 yılında iki katına çıkacağını açıkladı.

Polonya’nın en büyük şehri ve başkenti Varşova’da düzenlenen turizm fuarı MTPolska’da 242 metrekarede 13 katılımcı ile büyük bir stant alanında Türkiye’nin tanıtımı gerçekleşti.

Fuarda Alanya’yı ALTAV ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu temsil etti. Yaptığı görüşmeler ve izlenimler sonucunda değerlendirmede bulunan Dahaoğlu, tur operatörleri ile yaptıkları görüşmelerde herkesin 2018 hedefini ikiye katladığını ve bunun gerçekleşmesi durumunda tüm Türkiye’de 2014 rakamlarını geçerek 550 bin kişi hedeflediklerini bildirdiklerini söyledi.

POLONYALI TURİST BİZE BENZİYOR

Tur operatörlerinin Polonyalı turist profilinin bizlere benzediğini söylediklerini belirten Mehmet Dahaoğlu, konuşmasının devamında “Ayrıca operatörler daha çok çocuklu aileler olduklarını ve güvenlik tehdidinin ortadan kaybolmasıyla Türkiye’nin tekrar zirveye çıktığını, bunu sayıya dönüştürmek için Bakanlık olarak her türlü organizasyonu yaptıklarını, gelecek haftalarda bir ay boyunca Patara Antik Kenti sergisi düzenleyeceklerini söylediler” dedi.

242 METREKARELİK STANTTA TÜRKİYE’NİN TANITIMI YAPILDI

Fuar 25. yılı olması nedeniyle bu sene merkezde Rusların eseri olan 42 katlı modern Sovyet mimarisinde yapıldığını kaydeden Dahaoğlu, “Merkezde olması ve geçen yıllara göre daha fazla ülkenin ve acente temsilcisinin stant açması ile daha fazla katılımcı olduğu gözlemleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Polonya Müsteşarı Volkan Akgül ile yaptığımız söyleşide Bakanlık olarak 242 metrekarede 13 katılımcı ile birlikte büyük bir stantta Türkiye’nin tanıtımının yapıldığını söyledi. Kendilerine başarılarından ve desteklerinden dolayı ALTAV adına bir plaket takdim ettik. Tanıtma Genel Müdürü Ahmet Temurci de bu fuarda Volkan Bey’e görüşmelerinde destek oluyor” dedi.

“GZP’YE ARA VERDİK AMA VAZGEÇMEDİK”

Fuara, Alanya, Manavgat, Bodrum, Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars katılım gösteren destinasyonlar olurken Coral Travel-Wezzyr, Orextravel, Prima Travel, İtaka ve Neckerman da katılımcı acenteler olarak dikkat çekti.

Coral Travel-Wezzyr Travel Genel Müdürü Kağan Ergün, iki yıldan beri Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na (GZP) uçuş planlaması yaptıklarını hatta geçen sene haziran ayına ilk uçaklarını koyduklarını ve başarılı şekilde doldurduklarını ifade ederken Rusya’daki Tur Operatörleri Birliği’nin Türkiye uçuşlarıyla ilgili olumsuz bir haber yayınlamaları üzerine bu planlarına ara verdiklerini söyledi.

GZP’den vazgeçmediklerini, planlamalar bittikten sonra haftada 4-5 sefer koymak istediklerini ve bu müjdeli haberi bir kaç gün içerisinde bildireceğinin sözünü verdi.

“2018’DE 250 BİN KİŞİ HEDEFLİYORUZ”

Ergün, Polonya’dan Antalya’ya tüm operatörlerle 2015 yılında 227 bin, 2016’da 90 bin, 2017’de 145 bin rakamını gördüklerini ve 2018’de 250 bin kişi ile rekor bir sayıya ulaşmayı hedeflediklerini bu rakamın da yüzde 45’inin kendilerine ait olacağını söyledi. Ayrıca gelen her iki turistin birini Alanya’ya getirdiklerini ve Polonya’da Alanya’nın çok popüler olduğunu belirtti.

“BASIN MENSUPLARI VE BLOGGER İÇİN ÖZEL PROGRAM YAPACAĞIZ”

Ergün konuşmasının devamında “Alanya adına Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi’nden Polonyalı Öğretim Görevlisi Anna Maria Bielecka ile birlikte tanıtım yapıyoruz. Gelen basın mensupları ve blogger’lar ile görüşerek sezon başında Alanya’da kendileri için özel bir program yapacağımızı ve davet edeceğimizi söylüyoruz. Radyo ve TV programlarına Lehçe dilinde röportajlar veriyoruz” dedi.

“OTEL İŞLETMECİLERİNİN İLGİSİ YETERLİ DEĞİL”

Enka Tour incoming acenta sahibi Süha Özçakıl, partneri olan Prima Travel’ın bu sene Türkiye ile ilgili güzel haberler verdiğini ve ilk rezervasyonların yüksek seviyede olduğunu dile getirirken böyle bir fuarda otel işletmelerinin yeteri kadar ilgi göstermemesi ve az sayıda katılım sağlamalarının çok üzücü olduğunu söyledi.