TÜRSAB Genel Kurul seçimleri ertelendi!

TÜRSAB Genel Merkezi

TÜRSAB tarafından yapılan yazılı açıklamada “Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden, 23. Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oy birliği ile karar verildiği” belirtildi. 

2-3 Aralık tarihlerinde yapılması planlanan TÜRSAB Genel Kurulu’nun, açıklanan bildiriyle ertelendiği duyuruldu. Kulis dedikodularına göre, bir süredir devam eden seçim propagandalarından Kültür ve Turizm Bakanlığı da rahatsızlık duymaktaydı. TÜRSAB Yönetim Kurulu kararı ile ertelen seçimler sayesinde zaman kazanan Turizm Bakanlığının TÜRSAB hakkında nihai kararını ilerleyen günlerde vermesi bekliyor.

Konuyla ilgili olarak, TÜRSAB’tan yapılan açıklama şöyle:

Sayın Üyemiz,

Yönetim Kurulumuzun, 24.11.2017 tarih ve 57 no.lu olağanüstü toplantısında alınan karar gereği 23.Olağan Genel Kurulumuz ertelenmiştir. Söz konusu karar aşağıda siz değerli üyelerimizin dikkatlerine önemle sunulur.

“1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 34.maddesinin (A) bendi gereğince; Birliğimizin, 23.Olağan Genel Kurulu, 26.11.2017 Pazar günü saat 10:30’da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda ilk toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının yasa gereğince çoğunluk aranmaksızın, aynı yer ve aynı saatte 02.12.2017 Cumartesi günü, seçimlerin ise ikinci toplantıyı takiben 03.12.2017 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arasında aynı yerde yapılacağı, Yönetim Kurulumuzun 20.09.2017 tarih ve 52 no.lu olağan toplantısında karar altına alınmıştır.

Ancak söz konusu Genel Kurul hazırlık sürecinde yaşanan bazı hususlar nedeniyle, Genel Kurulun selameti açısından aşağıdaki kararın alınması zarureti hasıl olmuştur.

Bu nedenle; Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.”

Saygılarımızla,

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB)

Seçimlerin ertelenmesine ilişkin gelen ilk tepkiler ise şöyle:

SAB TOUR Kurucu Ortağı Mehmet Nezih Hacıalioğlu: Yanlış haber. Yönetim Kurulu bir karar aldı ama hükmü yok. Kanunen yapılır. Turizm Bakanlığımız ve Hükümetimiz doğru kararı verecektir. Ben güveniyorum. 4902 delegenin 3500’ü değişim için seçim istiyor. Bu sivil iradeye karşı yapılmış bir darbe girişimidir.