Gastronomi öğrencileri yemeği sanatla buluşturdu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin, hazırladıkları yemeklerin fotoğraflarından oluşan “Tablodan Tabağa: Gastronomi 3 Duyu Sergisi” özel bir lansmanla ziyarete açıldı.

Küratörlüğünü Bilgi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman’ın üstlendiği sergi, 28 Aralık tarihine kadar santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Resim, müzik ve edebiyat sanat dallarını mutfakla buluşturan 25 eserin yer aldığı serginin açılışı aynı zamanda Bilgi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin canlı müzik performansıyla renklendi. Öğrencilerden oluşan Gastro Cookies isimli grup, yan flüt ve gitarla beraber bir çok mutfak aletini enstrüman şeklinde kullanarak katılımcılara keyif dolu anlar yaşattı.

Sergi açılışında konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili Ege Yazgan, Bilgi olarak ilklere imza atan ve önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirtti.

SANATTAN OLUŞAN ÜÇGENE DAVET

Sergi küratörü İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman açılışta “Bugün uzun zamandır hayalini kurduğum bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sizi bir üçgende yolculuğa davet ediyorum. Bu üçgenin bir ucunda resim, bir ucunda edebiyat, bir diğer ucunda müzik var. Üçgenin tam ortasında ise yemek yer alıyor” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman

YENİ KİTABINI MÜJDELEDİ

Türkiye’de akademisyen kimliğinden önce “ekmek ustası” olarak anıldığını anlatan Dilistan, yeni çıkardığı kitabın müjdesini de verdi. “Bir Lokma Ekmek Bir Yudum Çay” isimli son kitabının sergi açılışında elde edilecek gelirinin yüzde 10’unu ihtiyaç sahibi öğrencilerin yararlanacağı kumbaraya aktarılacağını vurguladı.

ÖNDE GELEN İSİMLER YER ALDI

Lansmana sanatçı Selami Şahin, fotoğrafçı Mehmet Turgut, Öztiryakiler şirketi sahibi Tahsin Öztiryaki, TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, ünlü şef ve yazar Elif Edes Tapan, yazar Sevim Gökyıldız’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve gastronomi sektörünün önde gelen isimleri katıldı.