KDV indirimleri mobilya sektörünü canlandırdı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarını değerlendiren MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın, “KDV indirimi ve Kredi Garanti Fonu gibi teşviklerin ekonomiyi canlandırmasıyla mobilya sektöründe de ciddi bir büyüme gerçekleşti” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan veriler de Türkiye, yüzde 10’a kadar çıkan beklentileri aşarak 11.1 büyüme ile 2011 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, “Açıklanan üçüncü çeyrek rakamlarında gördüğümüz büyümede kuşkusuz mobilya sektörünün de ciddi bir payı var. Özellikle Şubat ayında ilan edilen KDV indirimiyle mobilya sektöründe ciddi bir talep artışı yaşandı, ertelenmiş mobilya ihtiyaçları doğrultusunda sektörümüz hareketlendi. 8 ay süren KDV indirimi boyunca oturma grubundan çocuk odası takımlarına, yatak grubundan yemek odası takımlarına kadar satışlarda tüm ürün gruplarında marka bazlı adetsel oranda yüzde 20 ila 60 oranında artış yaşandı” dedi.

MOBİLYA SEKTÖRÜ İSTİHDAM YARATTI

Düzenleme sayesinde mobilya sektörü, ülke istihdamına katkı sağladığını dile getiren Öztaşkın, yaklaşık 500 bin kişiyi istihdam eden mobilya sektöründe, KDV indiriminin etkisiyle ilave 60 bin yeni iş imkanı ortaya çıktığını söyledi.

YENİ YATIRIMLARLA ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI

“Sektör için KDV düzenlemesi, cirosal anlamda önemli sonuçlar doğurdu” diyen Öztaşkın, konuşmasına şöyle devam etti:”Türkiye, KDV indiriminin ivme kazandırdığı iç pazardaki hareketliliğin etkisiyle diğer ülkeleri gerisinde bırakarak üçüncü çeyreğin en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Sektörün yüzde 75’ini temsil eden bir dernek olarak, mobilya sektörünün ekonomideki gelişmelerden fazlasıyla memnun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. MOSDER olarak 2018 yılında da yeni yatırımlarla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”