Sağlık turistinin tercihi Türkiye

sağlık turizmi

Son yıllarda sağlık turizminde büyük gelişme gösteren Türkiye’ye, bu yılın ilk 11 ayında 751 bin ziyaretçinin sağlık için geldiği belirlendi.

Interpress’in Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin verilerinden derlediği bilgilere göre Ocak ve Kasım ayları arasında Türkiye’ye gelen sağlık turisti sayısı son iki yılın rakamlarını geçti.

Medya takip ajansı Interpress’in değerlendirmesine göre Türkiye’nin yıl sonuna kadar 760 bin sağlık turisti rakamlarına ulaşılacağı tahmin ediliyor.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ REVAÇTA

Ülkemize sağlık için gelen turistlerin ağırlıklı olarak onkoloji, organ nakli, kalp ameliyatı gibi ağır tedaviler için Türkiye’yi tercih ettiği belirlenirken bunun yanı sıra Türkiye’nin bu yıl özellikle tüp bebek tedavisinde büyük artış gösterdiği saptandı.

TÜRKİYE’DE BAŞARI ORANI YÜKSEK

Tüp bebekte özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa’dan yoğun talep yaşanırken tüp bebek tedavisi için gelen turist sayısında yüzde 100 artış görüldüğü tespit edildi. Yurtdışındaki tüp bebek merkezlerinde başarı oranları yüzde 40 seviyelerindeyken ülkemizde bu oranın yüzde 65-70’leri bulduğu anlaşıldı.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ YURTDIŞINDA PAHALI

Tüp bebek tedavisi artışında bir başka etkenin de ücret olduğu belirlendi. Türkiye’de toplam 4 bin dolar civarında rakamlara tüp bebek hizmeti verilirken bu rakamın yurtdışında iki üç kata kadar çıktığı görüldü.

EN ÇOK TURİST IRAK’TAN GELDİ

Türkiye’ye gelen sağlık turisti sıralamasında Irak ilk sırada yer alırken bunu Libya ve Kazakistan’ın takip ettiği tespit edildi.

Irak’ta savaş nedeniyle ülkemize organ nakli, ağır yanık gibi hastalıkların tedavisi için gelenler öne çıkarken son zamanlarda gelen kişi sayısında büyük artış yaşanan Kazakistan’ın ise daha çok onkoloji tedavileri için ülkemizi tercih ettiği anlaşıldı.

Avrupa’dan gelen sağlık turistlerinin ise daha çok estetik ve saç ekimi için Türkiye’yi tercih ettikleri belirlendi.