Damak tadımıza en yakın İtalyan

Last Updated on 14 Aralık 2017 by Turizm Günlüğü

Türk mutfağı ile benzerlik gösteren İtalyan mutfağının Melanzane alla Parmigiana’sı ülkemizde en çok tercih edilen İtalyan lezzetleri arasında yer alıyor.

Patlıcan ile yapılan Melanzane alla Parmigiana, hem hafif hem de Türk damak tadına yakın olması nedeniyle, makarna ve pizzadan sonra, en çok tercih edilen İtalyan lezzetleri arasında bulunuyor.

İtalyan Hükümeti tarafından İstanbul’un en iyi İtalyan restoranı seçilerek, “Ospitalità Italiana” ödülü alan La Mia Luce’nin İşletme Müdürü Abdullah Ardal, özellikle Akdeniz ülkesi olması sebebiyle, İtalyan mutfağı ile Türk mutfağının çok benzer özellikler gösterdiğini söyledi.

Melanzane alla Parmigiana’nın misafirleri tarafından en çok tercih edilen başlangıçlar arasında yer aldığını söyleyen Ardal, “Patlıcan, pecorino romano peyniri, parmesan peyniri, mozzarella peyniri ve domates sos ile hazırlanan Melanzane alla Parmigiana, İtalya’nın en sevilen yemekleri arasında yer alıyor. Patlıcan dilimlerinin üst kısımlarının kızartılması yani granite edilmesi ve domates sosu ile peynirle kaplanarak fırında pişirilmesiyle yapılır” diye konuştu.

Melanzane alla Parmigiana’nın malzemelerinin İtalya’dan ithal edildiğini vurgulayan Ardal, “Ülkemizde en çok bilinen mozzarella peynirinin yanı sıra Roma bölgesine ait keçi sütünden yapılan pecorino romano peyniri ve Emilia-Romagna bölgesinde üretilen ve inek sütünden yapılan parmesan peyniri ile sunuluyor. Domates sosu ise Catania adasında yetişen ve ithal ettiğimiz Antonella cinsi özel domatesler ile hazırlanıyor” dedi.