Seyahat severlerin yeni trendi “TravelBrag”

Hotels.com Mobile Travel Tracker’ın yeni araştırması, arkadaşları arasında ünlü olmak için sosyal medyada “seyahat gösterişi”, hatta sahte arkadaş olma gibi yeni bir Y kuşağı eğilimini ortaya çıkardı.

#TravelBrag trendi “Bragtag” (Gösteriş Etiketi), ‘beğenileri’ için araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 40’ı seyahat ederken günde iki saatten fazla bir süreyi cep telefonlarında geçirdiğini, genellikle ekrana plajlardan daha çok baktıklarını itiraf etti.

Seyahat severlerin yaklaşık beşte biri (yüzde 19) bir otele geldiklerinde ilk yaptıklarının, sosyal medyada #TravelBrag (seyahat gösterişi) paylaşımı yapmak üzere bir selfie çekmek olduğunu itiraf ediyor.

Ortalama bir seyahat sever tatildeyken sosyal medyada günde 93 dakika geçiriyor, evde bıraktığı arkadaşlarına da #TravelBragging yapmak için Facebook (yüzde 71) ve Instagram (yüzde 70) kanallarını kullanıyor.

Seyahatte, meraklı gezginlerin sosyal açıdan gösterişini yapmayı tercih ettikleri şeyler söz konusu olduğunda kendi fotoğraflarını, şehir görüntüleri (yüzde 52), plaj (yüzde 48) ve yemek fotoğrafı (yüzde 43) paylaşımları takip ediyor.

ERKEKLER KADINLARDAN DAHA ÇOK FOTOĞRAF ÇEKİYOR

Kendi fotoğraflarını paylaşmayı tercih eden seyahat severlerde erkekler (yüzde 71) selfie yapmayı kadınlardan (yüzde 66) daha çok sevdiklerini de itiraf etti. Araştırmaya katılanlar arasında ise moda fotoğraflarından (yüzde 16) çok, bir şehir manzarası paylaşmak isteyen bazı kültür avcıları (yüzde 47) da yok değil.

ROMANTİZMİ ÖLDÜRDÜ

Bu yeni araştırma, uzun zamandır tartışılan romantizmin gerçekten öldüğünü de ispatlıyor gibi. Gezginler seyahatlerinde eşleriyle kavga etmekten (yüzde 9) çok, telefonlarının şarjının bitmesinden (yüzde 15) endişe ediyorlar #Fommo (cep telefonunu kaybetme korkusu).

TELEFONLARI OLMADAN NASIL GÖSTERİŞ YAPABİLİRLER?

Hotels.com tarafından yaptırılan araştırma, mobil teknolojinin seyahat sırasında nasıl kullanıldığına dair yeni eğilimleri de tanımlarken ikinci yıllık Mobil Seyahat İzleme Raporu’nu da sundu.

Hotels.com’da, seyahat severlerin yarısı akıllı telefonları olmadan tatillerinden keyif alamayacağını bildiklerini belirten Hotels.com Başkan Yardımcısı Daniel Craig, “Telefonları olmadan nasıl en iyi selfie’yi yapıp, gezemeyen arkadaşlarına gösteriş yapabilirler ki!- Ayrıca biliyoruz ki kusursuz bir selfie için her yerde poz verebileceğini söyleyen yüzde 23’lik grup için mükemmel fotoğrafın önemi çok büyük” dedi.

WİFİ’Sİ OLMAYAN OTELLER TERCİH EDİLMİYOR

Craig sözlerini şöyle tamamladı: “Seyahat severlerin yarısı ücretsiz Wi-Fi olmayan otellere rezervasyon yapmayı reddetmesi, onların her an bağlantıda kalma arzusunu açıkça gösteriyor. Hotels.com mobil uygulamamızda sadece bir tuşu tıklayarak rezervasyon yapabileceğiniz çok fazla harika seyahat noktaları bulunuyor. Eminiz ki bunlar selfie severler için Instagram’da #nofilter (filtresiz) fotoğraf paylaşımı yapmalarını sağlayacak fotoğrafları çekebilecekleri ve aynı zamanda da #TravelBrag ile gösteriş yapabilmeleri için ideal kareler olacaktır.”