Rusya ile Mısır arasındaki buzlar eridi

Rusya ve Mısır, Moskova ve Kahire arasında direkt uçuşların yeniden başlamasını öngören bir anlaşma imzalandı.

2015 yılında durdurulan havayolu bağlantısının yenilenmesi için Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov ve Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fathi anlaşma koltuğuna oturdu.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Rus Bakan Sokolov, mevkidaşını tebrik ettiğini ve planlarının gerçekleştirilmesinde başarılar dilediğini söyledi. sadece tarifeli seferlerin açıldığını kaydeden Sokolov, charter seferlerinin başlatılmasına ilişkin konunun 2018 yılında çözüleceğini belirtti.

Mısırlı Bakan Fathi ise “Moskova ve Kahire arasındaki havayolu bağlantısının 1 Şubat’tan itibaren açılacağını ilan ediyoruz” diye konuştu.

2015 yılında 217 Rus vatandaşını taşıyan yolcu uçağının düşmesinin ardından Rusya, Mısır ile direkt uçuşları askıya almıştı. Uçağın düşüşünü terör saldırısı olarak nitelendirmişti.

BU DURUM TÜRKİYE’YE NASIL YANSIR?

Sputnik’te yer alan habere göre TUI Rusya ve BDT şirketinin Genel Direktörü Taras Demura, Mısır seferleri açılıp talepler artarsa Mısır’daki otellerde kendilerini 30 dolardan daha yüksek fiyata satmak isteyeceklerini söyledi.

“Eğer oteller kendilerini 50-60 gibi bir cüzi rakamla kendilerini satarlarsa Türkiye’ye büyük bir rekabet oluşturamayacaklar” diyen Demura, aktif olarak piyasaya girmek isteyen oteller fiyat düşürmeye devam ederlerse Türkiye’nin payından yüzde 30-35’i alabileceklerini kaydetti.