Turizm meslek örgütleri pembe tablolar ile hükümeti yanıltıyor!

Son iki yılda 17 milyon civarında olan batı kaynaklı turist sayısındaki düşüş sonucu rakamlar 7 milyona gerilemiş, sadece bu pazardaki parasal kaybımız 10 milyar doları geçmiştir. “İşler düzeliyor, şurada artış, burada patlama” lafını edenlerin kendi kendilerini kandırmaktan başka, sektörün içinde bulunduğu gerçek durumu hükümetten saklama gibi bir zararı olduğunu unutmayın.

Deneyimli turizmci Deniz Tüfekçi, “Boş umutlar, yere basmayan hayaller; Avrupalı turistin resmini çekiyorum” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Tüfekçi, “Turizm sektörünün içten, dürüst meslek örgütü liderlerine, yöneticilerine ihtiyacı var. Pembe tablo çizerek hem gerçekleri bilme hakkı olan hükümeti kandıracak, hem de bu ülkeye, sektöre en büyük zararı vermeye devam edeceklerdir” dedi.

İşte Deniz Tüfekçi’nin yazısı:

“Boş umutlar, yere basmayan hayaller; Avrupalı turistin fotoğrafını çekiyorum.

Almanya’da Türkiye sorulduğu zaman Alman halkının yüzde 82’si Türkiye’ye turist olarak gitmeyi düşünmediğini anti demokratik bir ülke olduğunu belirtiyorlar….

Alman turistin Türkiye algısı bu.

Neresi? Almanya, yani Avrupa’da en çok Türk asıllı insanımızın yaşadığı ülke. Sorun Türkiye’nin turistik değerleri, hizmet kalitesi ya da turizm ile ilgili bir araç da değil.

Ya ne?

Türkiye’deki anti demokratik yönetim.

Gezi olayları sırasında hükümetin göstericilere yönelik tavrından başlayan bu algı, gazetecilerin, politikacıların, en son CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun içeride tutulması ile tavan yapmış, Türkiye’nin hızlı bir biçimde demokrasiden koptuğu algısı yerleşmiştir.

Alman halkının görüşü, algısı ve kararı bu.

Almanya’nın yanına kolaylıkla Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Avusturya, isveç, Norveç, İspanya, italya vs. gibi onlarca ülkeyi daha gelmesini sağlar.

O yüzden, “işler düzeliyor, şurada artış, burada patlama” lafını edenlerin kendi kendilerini kandırmaktan başka, sektörün içinde bulunduğu gerçek durumu hükümetten saklama gibi bir zararı olduğunu unutmayın.

Son iki yılda 17 milyon civarında olan batı kaynaklı turist sayısındaki düşüş sonucu rakamlar 7 milyona gerilemiş, sadece bu pazardaki parasal kaybımız 10 milyar doları geçmiştir.

Turizm sektörünün içten, dürüst meslek örgütü liderlerine, yöneticilerine ihtiyacı vardır.

Pembe tablo çizerek hem gerçekleri bilme hakkı olan hükümeti kandıracak, hem de bu ülkeye, sektöre en büyük zararı vermeye devam edeceklerdir.”