İşte TÜRSAB’ın kesin seçim tarihi

TÜRSAB’ı seçime götürecek heyet Genel Kurul tarihini açıkladı: 24 – 25 Şubat. Hazirun listesi sıfırdan oluşturulacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Genel Kurulu’nu düzenlemek üzere atanan heyet, Turizm Gazetecileri ve Yazarları (TUYED) organizasyonunda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Talha Çamaş, Nedim Öztürk ve Mustafa Kutluoğlu’ndan oluşan TÜRSAB’ı 23. Genel Kurulu’a hazırlama heyeti, toplantıda Genel Kurulun 24-25 Şubat’ta yapılacağını açıkladı.

Visitur’dan TÜRSAB eski Başkanı Talha Çamaş, Bakanlık eski Müsteşarı Nedim Öztürk ve Raja Turizm’den Mustafa Kutluoğlu’ndan oluşan heyet, TÜRSAB genel merkezinde düzenlenen toplantıda turizm gazetecilerinin sorularını yanıtlarken, Genel Kurul’la ilgili teknik bilgileri aktardı.

LÜTFİ KIRDAR’DA YAPILACAK

TÜRSAB’ın Genel Kurulu’nun Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda ‘olağan’ olarak gerçekleşeceğini ifade eden Nedim Öztürk, “Bakanlık 22’sinde bir atama gerçekleştirerek bizi görevlendirdi. Atamanın hukuki dayanağı, genel kurulunu yapamamış olan TÜRSAB’ın, Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonunun 42. maddesine göre kongresinin yapılmasını kapsıyor” dedi.

Seçim sürecinde TÜRSAB genel merkezinin tüm imkanlarını kullanacaklarını kaydeden Öztürk, önümüzdeki iki aylık süreyi en iyi şekilde değerlendirerek en uygun tarihin 17 – 18 Şubat olduğuna karar verdiklerini, ikinci toplantının ise bir hafta sonra 24-25 Şubat’ta yapılacağını kaydetti.

HAZİRUN LİSTESİ SIFIRDAN OLUŞTURULACAK

Ertelenen Genel Kurul için yapılan mevcut hazirun listesinin geçerli olmadığını ifade eden Öztürk, şunları söyledi:

“Yeni acenteler kurulduğu için yeni hazirun listesi oluşturulacak. Böylece birlik, yeni sezon başlamadan bu işi bitirmiş olacak. Bakanlığın istediği de bu yönde. Bizim görevlendirmemiz, sadece bakanlık onayında genel kurulu yapmak. Bununla ilgili, bütün işlemleri yapmaya biz yetkiliyiz. Hukuka uygun olarak hareket etmek zorundayız.

Bu olağan bir genel kurul olacak. Yapılamayan genel kurulu yapacağız. Genel Kurul, Lütfi Kırdar’da yapılacak. Bu tarihlerde Lütfi Kırdar uygun. Yapılması gereken çok sayıda prosedür var. Dolayısıyla kongrenin yapılma tarihi için birilerinin son ana kadar zorlaması, son tarihi belirlemesi gibi bir durum söz konusu değil.”

Talha Çamaş, Nedim Öztürk ve Mustafa Kutluoğlu
TÜRSAB PERSONELİ ÇALIŞACAK

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın Genel Kurul için uygun olduğunu söyleyen Nedim Öztürk, Talha Çamaş ve Mustafa Kutluoğlu; teknik ve hazırlık hizmetini TÜRSAB personelinden alacaklarını belirtti. Genel Kurulun hazırlık sürecine ve alınacak teknik desteğe ilişkin bilgi veren Talha Çamaş, teknik desteğin TÜRSAB tarafında verileceğini, seyahat acentelerinin sicil ve hukuk dairesinde çalışan 13-14 kişilik kadronun kendileri tarafından görevlendirildiğini söyledi. Heyet olarak kendilerinin sürecin yönetimi ve denetiminde yer alacaklarını belirten Talha Çamaş, sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için azami gayret göstereceklerini kaydetti.

SÜREÇ BAŞLADI

Sürecin bugün itibariyle web sayfasından duyurulacağını anlatan Talha Çamaş, süreci üyelere duyurmak için bütün teknolojileri kullanacaklarını belirterek, başvuru formlarını yeniden basıp üyelere posta ile ulaştırılacağını kaydetti.