Sömestr tatilini akraba evinde geçirecekler!

Last Updated on 19 Ocak 2018 by Turizm Günlüğü

2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi biterken yarıyıl tatilini dört gözle bekleyenlerin yüzde 65’i sömestrı akraba ya da arkadaş evinde geçirecek.

Avantajix.com, üyelerinden bir kısmına, eğer tatil planlıyorlarsa sömestrde nereye gideceklerini ve tatil için ne kadar bütçe ayırdıklarını sordu.

Kısa bir tatil için neredeyse tüm yıl taksit ödeyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla olurken hal böyle olunca da hemen herkes, yarı yıl tatilini en ucuza mal etmenin yollarını arıyor.

Avantajix.com’un anketine göre, 100 kişiden 65’i yarıyıl tatilini akraba ya da arkadaş evinde geçirmeyi planlıyor. Bu gruptakilerin tatil için ayırdıkları bütçenin kişi başı ortalaması ise 250 lira.

Tatil için tercih edilen ikinci adres ise şehre yakın yerlerdeki otel ve pansiyonlar oldu. Özellikle İstanbul’da oturanların tercih ettiği, 4 ya da 5 gün olarak planlanan bu tatilin oranı da yüzde 15 olarak gerçekleşti. Şehre yakın merkezlerdeki tatil için kişi başı ortalama bütçe ise 450 lira.

Geri kalan yüzde 20’lik kısmı ise yine 4-5 günlük kayak otelleri, termal oteller, sahil otelleri ve yurt dışı turlar oluşturdu. Bu tatiller için kişi başı ayrılan bütçe de 750 liradan başlıyor.

Avantajix.com’un Kurucu Ortağı Güçlü Kayral

ANKET TÜK VERİLERİYLE UYUMLU

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, anket sonuçlarının, TÜİK’in Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması verileri ile örtüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“TÜİK verilerine göre, yarı yıl tatilini içine alan Ocak-Şubat-Mart aylarında Türkiye’de 10,2 milyon kişi seyahat ediyor. Seyahatlerin yüzde 72’si akraba ya da arkadaş ziyareti, yüzde 10’u sağlık, yüzde 8,5’i gezi, eğlence amaçlı. Yılın ilk çeyreğinde yapılan seyahat ve konaklamanın ortalama kişi başı maliyeti de 398 lira.”

UYGUN FİYATLI TATİL YAPMAK İÇİN ÖNERİLER

Kayral, uygun fiyata yarıyıl tatilini yapmak isteyenlere de şu önerilerde bulundu:

“Erken rezervasyon her zaman önemli. Ancak, bu dönem kaçırıldıysa tatil sitelerinin son dakika fırsatları ile fırsat sitelerinin sunduğu avantajlar takip edilmeli. Bazen bu sitelerden erken rezervasyonun bile altında fiyat bulmak mümkün. İnternetteki karşılaştırma siteleri mutlaka kullanılmalı, yabancı tatil siteleri takip edilmeli. Satın almalar, Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılırsa kazanılacak nakit para ile tatil çok daha ucuza gelebilir. Özellikle yolculuk uçak ile yapılacaksa ulaşım dahil seçenekler tercih edilmeli. Ucuz otel bulunsa dahi uygun fiyatlı uçak bileti bulunmazsa, tatilin aile bütçesine vereceği hasar ciddi olabilir.”