Cornelia otelleri, Avrupa pazarı için tanıtım atağına kalktı!

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü, AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otelleri, 2017’yi yüzde 75 dolulukla kapatırken, 2018’de Avrupa pazarında reklam ve tanıtım atağına geçiyor.

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü, AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya, Antalya ve Belek turizminin 2017 değerlendirmesini yapmak, 2018 öngörülerini paylaşmak üzere İstanbul’da Feriye Restoran’da bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya turizm basının yanı sıra ulusal basından da yoğun ilgi vardı. 2016’da başlayan ve 2017’de ağırlığını hissettiren Avrupa pazarındaki kayıpları 2018’de yeniden kazanmayı hedefleyen Türk turizm sektörünün Rusya ve iç pazardaki son durumunu, alternatif pazarları ve değişen turizm profilini anlatan Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü, AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya, Rusya pazarında yaşanan sıkıntıları 2017 yılında önemli ölçüde aştıklarını, Antalya ve Belek bölgesi olarak Avrupa pazarı için de 2018’den umutlu olduklarını söyledi.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otelleri, 2017’yi yüzde 75 dolulukla kapatırken, 2018’de Avrupa pazarında reklam ve tanıtım atağına geçiyor. Cornelia Otelleri; 2016-2017’de Avrupa pazarında özellikle Antalya’ya 3,5-4 milyon civarında turist gönderen Almanya’da ki kaybı, 2018’de yoğun reklam kampanyası ile olumlu pozisyona çevirmeye çalışacak. Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ve Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, Turizmin başkenti olan Antalya için 2017 rakamlarının tatmin edici olmamakla birlikte olumlu olduğunu söyledi.

“DÜNYA ÇAPINDA ÖNEMLİ ÖDÜLLER ALDIK”

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otel, 2017’yi dünya çapında 3 ödülle kapatırken, 2018’e dünyanın en güçlü Tur Operatörlerinden Conde Nast Johansens’in 2018 Kataloğuna kapak olarak başladı. Türkiye’den bir otel ilk kez Uluslar arası alanda en önemli turizm kataloğu olan Conde Nast Johansens’e kapak olurken, Londra’da düzenlenen ödül töreninde Cornelia Otellerine turizmcilerin ilgisi büyük oldu.

Turizmin oskarları olarak kabul edilen “World Travel Awards 2017 (Dünya Seyahat Ödülleri)” Dünya seramonisinde bir kez daha “Dünyanın En Donanımlı, En İyi Herşey Dahil Oteli” ödülünü kucaklayan Cornelia Diamond Golf Resort Spa, bu ödülü üst üste bu ödülü 5 kez alarak bir rekora imza attı. Cornelia De Luxe Resort Crassula Eco Spa, “Dünyanın En İyi Ekolojik Spa’sı” ödülünün sahibi olurken, Cornelia Diamond Golf Resort Crassula Spa, “Türkiye’nin En İyi Spa’sı” ödülünü kucakladı. Bu yıl, Cornelia Otelleri, World Travel Awards dünya seramonisinde 3 ödülü birden kucaklayan ve aynı ödülü 5 yıl üst üste alan tek otel oldu.

“TUI’NIN 500 ACENTESİNİ MİSAFİR EDECEĞİZ”

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Cornelia grubu olarak, iyi işler yaptığımıza ve Antalya’yı, Türkiye’yi başarıyla temsil ettiğimize inanıyoruz. Dünyada çok önemli turizm ödülleri aldık geçen yıl ve bu yıl Turizm açısından çok önemli bir ödüldür Conde Nast Johansens ödülü. Bu ödülü, dünyada çok az otel sahip olabiliyor. Ödül kapsamında bizi kapak yaptılar. Cornelia’nın bu şekilde anılması ve dünya turizm temsilcilerine tanıtılması bizim için çok büyük bir onurdur. Bu yıl Kasım’ın son haftasında Avrupa’nın en büyük ve en güçlü Tur Operatörü TUI’nin 500 acentesini Cornelia Diamond Golf Resort Spa otelimizde misafir edeceğiz. Avrupa’nın en önemli 500 acentesinin üst düzey yöneticileri, Cornelia’da dolayısıyla, Belek ve Antalya bölgesinde kalacak. Bu Antalya ve Türkiye’nin Avrupa’da işleri düzeltmesi ve Türkiye’nin tercih edillmesi açısından çok önemli bir organizasyon ve biz Cornelia olarak bu bütçeyi ülkemiz için seve seve ayırdık” dedi.

2017’de dış turizmde ilk 4 ayın kurtarıcısı Rusya, Kazakistan, Romanya ve İsrail oldu. Cornelia Otelleri, geçtiğimiz yıllarda 1 milyondan 50 binlere düşen Ukrayna pazarının da yeniden hareketlilik yaşanmaya başladığının altını çizdi. Yerli turizmde ise, erken rezervasyon kampanyaları sonuçları turizmcileri mutlu etti. Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Antalya, Türkiye servis kalitesi olarak, hizmet kalitesi olarak belki de dünyanın birincisiyiz. Bakın meseli, Avrupa’lı turist büyük ölçülde maalesef bizim yerimize rakiplerimizi tercih etti, İspanya başta olmak üzere. Portekiz, Yunanistan gibi bu sıralama gidiyor. Ama Hollanda Amsterdam fuarından yeni döndük. Orada, Hollanda’lı turizmcilerle konuştuk ki, Hollanda Orta Avrupa ülkelerinin içinde 17 milyon turistiyle sektörde önemli bir ülke. Orta Avrupa ülkeleri içinde Almanya’dan sonra en büyük turizm kaynağı olarak sayılabilir. Orada, Hollanda’lı turizmciler, rakiplerimizden alınan hizmet ve servisin Türkiye ile Antalya ile kıyaslanamayacağını söylediler. Bize gelmeyip, İspanya’ya, Portekiz’e, Yunanistan’a giden turistler mutsuz. Bize gelmek istiyorlar. Biz Cornelia otelleri olarak Alman pazarında yüzde 12 oranında artış kaydettik ama Antalya genelinde Alman turist sayısı yüzde 50 gibi önemli bir düşüş gösterdi” şeklinde konuştu.

“İSPANYA TÜRKİYE’DEN KAÇAN TURİSTİ ALARAK REKOR KIRDI.. İNGİLTERE PAZARINDA SORUN YOK, ALMANYA VE ORTA AVRUPA PAZARI POLİTİK DAVRANDI, TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPTILAR.”

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Antalya’nın 3 Ana pazarı var. Rusya, Almanya, İngiltere ve sonra diğer alternatif ülkeler geliyor. İngiltere pazarında sorun yaşamıyoruz. İngiltere pazarı politik gelişmelerden etkilenmiyor ama Almanya ve Orta avrupa ülkeleri böyle değil. Politik davranış sergiliyorlar ve bu konuda Türkiye’ye haksızlık yapıldığına inanıyoruz. Antalya’nın bir resmi var ve bu resimde hem Rusya’nın hem Almanya’nın ve Orta Avrupa’nın hem İngiltere’nin hem Ortadoğu’nun hem de BDT Pazarının olması gerekiyor. Bu ülkelerin hepsi olmazsa olmaz. Biri eksik olduğunda sıkıntı yaşıyoruz. Dolayısıyla, bu ana 3 pazarın mutlaka olması gerekiyor” dedi.

Dünyanın en iyi servisini veren turizm ülkesi olduğumuzu söyleyen Cornelia De Luxe Resort Otel Genel müdürü Ali Şahin konuyla ilgili şunları söyledi : “Antalya, özellikle Belek bölgesinde ki tesisler dünyanın hiçbir turizm bölgesinde bulamayacağınız kadar iyi hizmet veren tesisler. Herşeyden önce mekanik hizmet vermiyoruz, personelimiz turistin gözünün içine bakıyor ve özellikle Cornelia Otelleri olarak biz her misafirimizin mutlu ayrılmasına önem veriyoruz. Bölgedeki birçok tesis de bizi takip ederek bu hizmeti sunmaya başladı. Herşey dahil hizmeti dünyada en iyi sunan ülkeyiz. Rusya, Almanya gibi ağırlıklı pazarlar mutlaka olacaktır ve önemlidir. Ancak bizde olduğu gibi alternatif pazarlar karşısında turizm hareketine bu derece hükmeden bir konumda olmasının bizi zaman zaman sıkıntıya düşürdüğü de bir gerçek. Yıllardır turizmde pazar payımızı dengeli dağıtabilmeyi başaramadığımız için belli pazarlarda çeşitli nedenlerle yaşadığımız sıkıntılar istediğimiz sonucu almamızı çoğu zaman zorlaştırıyor. Son yıllarda alternatif pazar sayımızı giderek arttırdığımız bir gerçek; ancak pazar sayımız artıyor olsa da küçük pazarların hacim itibariyle sonuca çok fazla etki yapamadığını görüyoruz. Oysa ağırlıklı pazarlarla ilgili yaşadığımız sıkıntıları, öncelikle bu pazarlarda daha fazla tanıtım yaparak, peşini bırakmayarak, Portekiz, İspanya ve Yunanistan’a yönelene turistimizi geri kazanarak aşabiliriz. Biz, buna olan inancımızla Avrupa pazarında 2018 için çok ciddi bir reklam tanıtım planı yaptık. Avrupa’da her tanıtım alanında Cornelia Otelleri yer alacak. Avrupa bütçemizi büyük ölçüde arttırdık. 2018’de bu tanıtımlarla bir miktar Avrupa’da artış kaydedeceğimizi düşünüyoruz ama 2019’da 2014 rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyoruz”.

“FİYATLARI 2014 RAKAMLARINA YENİDEN YÜKSELTMEMİZ, FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNMEMİZ LAZIM.. 2014’DE ANTALYA’YA GELEN TURİSTİN KİŞİ BAŞI HARCAMASI 800-850$ CİVARINDAYKEN, BU RAKAM 2017’DE 600-650 DOLARA DÜŞTÜ.”

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü, Antalya’da ki 5 yıldızlı tesislerin sunduğu ürün kalitesi, servis kalitesi ve hizmet kalitesi düşünüldüğünde hakettiği fiyatlarla satılmadığını belirtti. Alkaya, “ Belek’de, 2014 yılında 200-240 $ civarında oda satarken, 2017’de 100 $’a kadar düşenler oldu. Biz Cornelia Otelleri olarak fiyat kırmadık. Tesislerin büyük oranda bunu yapması gerekiyor. Ancak o zaman Antalya turizmini hakettiği fiyattan satabiliriz” dedi.

“GOLF TURİZMİNDE 2018 YÜKSELİŞE GEÇECEK”

Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, 2017’de golf turizminde İngiltere pazarı dışında Avrupa’nın büyük oranda düştüğünü söyledi. Golf Turizmi için katıldıkları fuarda 2018 için olumlu sinyaller aldıklarını açıklayan Ali Şahin; “Son dönemlerde katıldığımız fuarlarda 2018 için konuştuğumuz her 10 kişiden 4-5’i Türkiye’ye bu yıl gelebilirim dedi. Geçen yıl, konuştuğumuz 10 kişiden 1-2’si gelebilirim diyordu. Bu sevindirici bir gelişme. Golf açısından 2018’in yeniden yükseliş yılı olacağını, 2019’da ise eskisi gibi yüksek rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Golf Turisti Belek bölgesi içinde Türkiye içinde çok önemli çünkü Golf turisti, yüksek para harcayan bir turist profili” dedi.

“2017’DE ORTADOĞU PAZARI YÜKSELDİ. İRAN, ÜRDÜN, LÜBNAN VE SURİYE ANTALYA’NIN YENİ PAZARLARI OLARAK YÜKSELİŞTE”

Antalya bölgesinde 2017’de en yüksek artışın Ortadoğu pazarı olduğunu belirten Zafer Alkaya, “İran, Ürdün, Lübnan ve hatta Suriye’den epey turist aldık. Cornelia Otelleri Grubu, 2017’de Avrupa pazarında Türkiye’ye göre %12’lik bir artış kaydetti ama Antalya’nın geneline bakarsak düşüş %50. Bu da demektir ki, biz 2014’de ki konumumuzda olsaydık, sadece Cornelia Olarak Avrupa pazarında %50’nin üzerinde pay alacaktık. Ortadoğu pazarı olmalı ama yanında Avrupa’da olmalı, İngiltere’de olmalı, Rusya’da olmalı, Türki Cumhuriyetleri ve BDT ülkeleri de olmalı. Resimde hepsinin yer alması gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

“HER ŞEY DAHİL SİSTEMDE DÜNYANIN EN İYİSİYİZ. SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYİ TARTIŞMALIYIZ AMA 2018 VE 2019 İÇİN BU AVANTAJIMIZI LEHİMİZE KULLANMALIYIZ.”

Herşey dahil sistemin Türkiye’nin en büyük avantajı olduğunu ifade eden Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Herşey dahil sistemi 20 senedir uyguluyoruz. Artık, bir sistem değişikliğine, Antalya’yı dünya turizminde yukarı çıkartacak bir zıplamaya ihtiyacımız var ama 2018 ve 2019 için bunu yapmak doğru değil. Önümüzdeki 2 yıl için Herşey dahil sistemde ki “En İyi” olma avantajımızı lehimize kullanmalıyız. Bu arada da, Antalya turizmi için herşey dahil sistemi değiştirmeyi de tartışmalıyız” dedi.