EMITT Fuarı’nda Çanakkale’ye yoğun ilgi

Dünyanın en büyük beş turizm fuarlarından biri olan 22. EMITT Fuarı’nda Çanakkale’nin hazırlamış olduğu stand izleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Bu yıl fuara geniş bir katılım sağladıklarını belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, ziyaretçileri fuarın giriş kısmında Troia Atı maketi ile karşıladıklarını söyleyerek “Bu önemli tanıtımla Çanakkale’ye olan ilginin artacağına inanıyoruz” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın ve GESTAŞ’ın katkılarıyla hazırlanan EMİTT Fuarı’ndaki 324 metrekarelik Çanakkale standı içerisinde 12 adet farklı ölçü ve boyutlarındaki desk alanında Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ile birlikte Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Troia 2018 Koordinasyon Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Çanakkale Belediyesi, GESTAŞ, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret Borsası, Çanakkale Rehberler Odası, ÇATUD, TÜRSAB Çanakkale Körfez Yürütme Kurulu, Gökçeada Destinasyonu, Bozcaada Destinasyonu, Assos – Küçükkuyu – Ayvacık Destinasyonu, Ezine Destinasyonu ve Çanakkale’nin Otel ile Seyahat Acenteleri 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’nin en iyi şekilde tanıtımını yapıyor.

Emitt Fuarı’nda ayrıca Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Büyük Truva Hotel, Assos Eden Garden, Anzac Otelleri, Kum Hotel ve Wilusa Seyahat Acentesi de kendi kurdukları ayrı stantlarda Çanakkale ve Troia’nın tanıtımına katkıda bulunuyor.

Fuarda 2018 Troia Yılı ön planda yer aldığını kaydeden ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “Bu kapsamda EMITT Fuarı’nda bu yıla özel olarak fuarın giriş noktasında büyük bir Troia Atı maketi bütün ziyaretçileri karışılıyor. Bu ilimizin tanıtımı açısından çok önemli. Bu sayede fuarın ana noktasında her gün binlerce ziyaretçi Troia’yı, 2018 Troia Yılı’nı ve Çanakkale’yi görecek. Bu önemli tanıtımla Çanakkale’ye olan ilginin artacağına inanıyoruz. Yine Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonundaki stantta ise Troia’dan çok önemli değerleri, Troia’nın kahramanlarından yer alan motifleri, kişileri ve bireyleri burada sergileniyor. Bunun dışında fuar süresince Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonda üniversitemizin katkıları ile çeşitli görsel performanslar da burada gerçekleştirilecek” dedi.

BAKAN NUMAN KURTULMUŞ: TÜRK TURİZMİ İFTİHAR ETMELİ

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 22. EMITT Fuarı’nın önemine değinerek, “2017 yılı hepimiz için ve Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bütün olumsuz faktörlere rağmen Türkiye 32,4 milyon turisti ağırlamış, ülkemizin turizm geliri de 26 milyar dolar seviyelerine yaklaşmıştır. Şimdi bu Turizm Şurasının sonuçlarını elde etmek için el birliği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşarak 50 milyar doları turizm gelirini elde etmiş olacak. Bu ve benzeri fuarların sektördeki becerilerimizin arttırılması, daha ileriye gidilebilmesi ve bilgi paylaşımının sağlanması açısından son derece önemli olduğunu biliyorum. 2018 bizim için çok güzel bir yıl olacak. 2018’de 2017’den daha hızlı bir şekilde gelişeceğiz. Sizlerde biliyorsunuz şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70’e yakın artıma varan artışlar var. Bu yıl içerisinde rezervasyonların daha da artacağına inanıyoruz” dedi.