Bakan Kurtulmuş’tan sektöre üç önemli müjde

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Last Updated on 30 Ocak 2018 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yatırım yenileme tahsislerini 49 yıllığına yenilediklerini, uçuş yakıt desteğini 1500 dolardan 10 bin dolara kadar kademeli olarak 2018 yılında da devam edeceğini ve kruvaziyer turizmine kişi başına verilen desteğin 25 dolardan 45 dolara kademeli olarak devam edeceğini söyledi.

22. EMITT Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2015 ve 2016 yıllarında çok büyük sıkıntılar yaşayan Türk turizm sektörünün 2017 yılında iyi bir dönem geçirdiğini söyledi. 2017’yi 32.4 milyon turist ve 26 milyar dolar gelir ile kapatan turizm sektörünün önünü açmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Bakan Kurtulmuş, “2018’de turizm sektörünün çok daha iyi bir performans ortaya koyacaktır. Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Micheal Frenzel’in söylediği gibi Almanya pazarında Türkiye rezervasyonlarında yüzde 70’lik bir artış var. Bakanlığımızın da desteğiyle hedefimiz 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliridir. Bu hedefe elbirliğiyle ulaşacağımıza olan inancım tamdır” dedi.

TAHSİS YENİLEME, UÇAK YAKIT DESTEĞİ VE KRUVAZİYER DESTEĞİ

Turizm sektörüne üç önemli müjdeli haber de veren Bakan Kurtulmuş, “Sektörün eskiyen turizm yatırımlarını yenilemesi için tahsisleri 49 yıllığına yeniliyoruz. Bununla ilgili yönetmelikler önümüzdeki günlerde çıkacak. İkinci olarak da tur operatörleri ve seyahat acentelerine verdiğimiz uçak yakıt desteği de 2018 yılında da 1500 dolardan 10 bin dolara kadar kademeli olarak devam edecek. Pik dönemde bu destekler düşük olacak ama kış döneminde turist getirenlere daha büyük destek vereceğiz. Üçüncü olarak da kruvaziyer turizmine kişi başına 25 dolardan 45 dolara kadar kademeli olarak desteğiniz devam edecek” şeklinde konuştu.

AFRİN OPERASYONU TURİZMİ ETKİLEMEZ

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Numan Kurtulmuş, ‘böl-parçala-yönet’ politikalarının Türkiye üzerinde uygulanamayacağına değinerek emperyalizme ve emperyalistlere karşı birlik olmamız gerektiğini ifade etti.

Kurtulmuş ayrıca Zeytin Dalı operasyonunun Türkiye turizmini etkilemeyeceğini düşündüğünü belirterek “Bu yılın sonunda durumun ne olacağını göreceğiz” açıklamasında bulundu.