Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (2)

Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (2)
Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (2)

Last Updated on 11 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Teknoloji geleneksel acenteciliğin sonu mu olacak? Acenteler gelişen teknolojiye ve dijitalleşmeye ayak uydurmak için ne yapmalı? İşte sektörün önde gelen isimlerinin bu sorulara verdiği cevapları içeren yazı dizimiz sürüyor. İşte Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? Dosya konumuzun ikinci bölümü…

“TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANANLAR YENİLMEYECEK”

Prontotour Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol

Prontotour Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol
“Aslında acenteler teknoloji ile savaşmıyor. Teknoloji orada duruyor ve asıl konu sizin onu nasıl kullandığınız. Teknolojiyi doğru kullanan acentelerin yenileceğini düşünmüyorum. Aksine daha çok kazanır hale gelecekler.

Şu anda teknolojideki hızlı ilerleme karşısında turizm sektörü adaptasyon süreci yaşıyor. Kontrolsüz teknoloji kullanımının pek çok alanda sıkıntıları var. Ancak verimliliği artıran ve maliyetleri düşüren teknoloji her sektör için bir gereklilik haline geldi. Bugün tur operatörleri ve acenteler de bu gelişimin farkında ve güvenilir pek çok marka teknolojiye yatırım yapıyor. Öte yandan teknoloji kullandığını söyleyen ve tüketici nezdinde güvenilir olmayan markaların da olduğunu unutmayalım.

Okuma Önerisi: Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (1)

İnternetteki hızlı büyüme kuraldışı mecralar da yaratıyor ve bu haliyle her sektörde olduğu gibi seyahat endüstrisi de olumsuz etkileniyor. Hala OTA’larla ilgili mevzuat ve güvenlik sıkıntıları yaşanıyor. Globalleşme karşısında tabii ki tüketiciler bu kanallara erişmeye devam edecekler. Burada önemli olan adaletli rekabet koşullarının oluşturulması. Geleneksel acentelerin misafire dokunan yolcuya temas eden samimiyet odaklı bir tarafı var. Her seyahatin arkasında asıl bir amaç bulunuyor, tecrübeli acente personeli bu amacın gerçekleşmesi için bir misyon üstlenmiş oluyor ve bu amaca yönelik en uygun ideal program ancak bu şekilde oluşturulabilir inancındayız. Bu tip acentelerimiz dijitalleşme sürecine adapte olur ve doğru teknoloji üreten firmalar ile çalışırlarsa misafir sadakati anlamında sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Üstelik acente ve GDS uyumu son yıllarda daha çok öne çıkmaya başladı. GDS kanalları süreli kendilerini güncelliyorlar. Bugün büyümenin koşulu inovasyon ve teknoloji.

Ezcümle; teknolojiyi yaptığımız işe doğru adapte edelim. Ayrıca gelecekte yeni gelişmelerle beraber beklenmedik yeni imkanlar ortaya çıkacaktır. Alman filozof Lessing’in dediği gibi “Yeni olan, yeni olduğundan, en çok şaşırtandır.” Yeniliklere açık olalım ancak geçmişten getirdiğimiz tecrübeleri de bir çırpıda kenara bırakmayalım.”

“MANUEL SİSTEMLER TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞECEK”
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal

Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (2)
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal / Geleneksel seyahat acenteciliği teknolojiye yenik mi düşecek? (2)

“Türkiye’de otel rezervasyonları ve uçak biletleri satışı anlamında teknolojiye ayak uydurmak, uyum sağlamak bütün toplumun özellikle genç neslin tamamen elektronik ve internet çağında mobil teknolojisiyle ön plana çıkarak klasik acentecilik sistemi ve rezervasyon alma sistemi bitiyor ya da bitmeye mahkûm görünüyor. Manuel sistemler teknoloji karşısında yenik düşeceğine inanıyorum ve bunun göstergesini kendi şirketimden görmekteyim. Almış olduğumuz internet üzerinden son kullanıcı dediğimiz mobil teknolojisi üzerinden gelen rezervasyonlar her sene çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Klasik acenteciliğin Türkiye’de ve dünyada biteceğine inanmıyorum, devam edeceklerdir ama uçak bileti ve otel rezervasyonu anlamında değil; kültür turları, klasik turlar, özel organizasyonlar yani kişiye özel turlar, butik turlar gibi turlarda acenteler vazgeçilmez olacaklardır. Ancak sadece uçak bileti satışları ile otel rezervasyonları yeni nesil teknolojik yatırımlarda gelişecek ve klasik acentecilik bu anlamda bitecektir. Yazılım teknolojisi, internet çağı günümüzün vazgeçilmez aracı haline gelmiş olup klasik acentecilikle uğraşanlar yanında mutlaka teknolojiyi de sosyal medya araçları gibi birçok yenilik internet teknoloji çok iyi kullanmalı ve bu konularda yatırımlar yapmalıdır. Aksi taktirde yok olmaya mahkûm olacaklardır. Onlara tavsiyem çok daha fazla bu teknolojilere yatırım yapmalarıdır.”

“FORM DEĞİŞİKLİĞİNE UĞRAMAK ZORUNDA KALACAKLAR”
Turna.com Kurucusu Abdülkadir Kırmızı

Turna.com Kurucusu Abdülkadir Kırmızı

Klasik acentelerin hiçbir zaman biteceğini düşünmüyorum. Sadece form değişikliğine uğramak zorunda kalacaklar. Acenteler, müşterisini tanıyıp onun ihtiyaçlarına uygun çözümler ürettikçe ayakta kalmaya devam edecektir. Müşterilerine katma değer sunmayan sıradan acentaların zaman içinde ortadan kalkması kaçınılmaz olacaktır. Teknolojinin kullanımı ile acentalar yok olmaz, müşterisine doğru hizmeti etkili şekilde sunmayan acenteler yok olur. Bunun geleneksel ya da online olması arasında bir fark yok. Teknolojiyi bir düşman olarak görmediğiniz sürece ona yenilmeniz de söz konusu olmaz. Gelişen teknolojiden nasıl yararlanıp müşterilerime daha iyi bir hizmet sunabilirim sorusunu soran acente, mutlaka işine yarayacak bir çözüme ulaşır. Benim tavsiyem, ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmak, müşterinin seyahatinin başlangıcındaki planlamasından, vize hizmetlerinden, ara noktalarındaki araba kiralamasına ya da transferine kadar, hatta yurtdışında alacağı internet hizmetine kadar komple çözüm oluşturmaya doğru gidilebilir. Bu sayede müşterinin her adımda yanında olmak gerekir. Seyahat danışmanı olarak butik hizmet sunmak gerekir. Butik hizmeti teknoloji ile sunmak hala son derece zor. Daha fazla insan ilişkisinin olduğu bir güven tesis edilmesi halinde işlerimizi daha iyi bir noktaya getirebiliriz.

“OTEL VE TUR SATIŞLARI ACENTELERİ AYAKTA TUTACAK”
Ucakbileti.com Operasyon Şefi İbrahim Bakış

Ucakbileti.com Operasyon Şefi İbrahim Bakış
Klasik acentacılığın bitmeyecek fakat bununla beraber büyümeyecektir. Bunu otel ve uçak olarak ayırırsak, otel ve tur tarafının acenteciliği ayakta tutacağını öngörüyorum. Ülke olarak teknolojiye çok hızlı adapte oluyoruz, talep ediyoruz. Bu talep yenilikleri getiriyor ve 90 kuşağı sonrası nesil bu yeniliklere çok hızlı alışıyor. Otellerin ve tatil köylerinin mevzuat gereği bir acente kullanması ve desteklemesi de acenteler açısından iyi bir durum teşkil ediyor. Fakat uçak bileti tarafından durum biraz değişik, uçak bileti sektörü tamamen teknoloji üzerine kurulduğundan, acentelerin önünü bu konuda çok parlak görmüyorum. Hava yolları sayısının fazlalığı ve Ucakbileti.com gibi tüm hava yollarına bağlanıp kullanıcıya hızlı ve yalın hizmeti veren sitelerin olması kullanıcılara çok kolaylık sağlıyor. Özellikle mobil cihaz yaygınlığı burada dikkat çeken en önemli konulardan biridir. Bir diğer konu ve asıl önemli olan nokta ise kredi kartı kullanımı ve yaygınlığıdır. Son yıl BKM verilerine göre her sene yüzde 15-20 büyüyen bir uçak bileti ödemesi trendi zaten bize bu konudaki kapı müşterisi aceteciliğinin biraz değiştiğini ve farklı bir noktaya gideceğini gösteriyor. Özet olarak ülkemizin şehir otelleri hariç tatil alımlarında acente kullanmayı, geleneksel yöntemleri bırakması şu an için yavaş ilerleyeceğe benziyor fakat uçak bileti tarafında bırakma her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ile kaçınılmaz bir süreç yaratıyor.

“DİJİTALLEŞMEYE AYAK UYDURMALILAR”
Gelişen teknolojiye ayak uydurmaları gerektiğinin farkında olan acentelerin bununla ilgili birçok çalıştay başlattıklarını duyuyoruz. Özellikle otel satışının yoğun olmadığı kış döneminde, uçak bileti tarafındaki online satışın büyümesi ile kendilerinin satış yapamadığından şikayetçiler. Bu durumda acenteleri ayırmak gerekir. Büyük ölçekli acentelerin online yatırımları her geçen gün arttırarak dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaktan başka çaresi bulunmuyor. Günümüzde kullanıcılar artık takip etmek, aldığı ürün veya hizmete hemen erişmek istemektedir. Bu durumda taleplere cevap veremeyen büyük acentelerin gelişiminde sorun yaşaması maalesef kaçınılmaz olacaktır. Erken rezervasyon adı altında önceden tatil almak veya 5-6 ay öncesinden parasını ödemek de online müşterilerin biraz sıkıyor. Bu konuda acentelerin kısmi ödemeli veya ön ödemesiz rezervasyonlara yönelmeleri de bir çözüm olabilir. Diğer orta ve küçük acenteler için online yatırım biraz zor olabilir fakat bunun dışında, kendi müşterilerin daha çok ilgisini çeken turlar ve bu turların içeriğine yönelmeleri acentelerin gerekliliğini ön plana çıkaracak bir özellik olabilir. Özellikle merkezi olmayan illerimizde ve ilçelerimizde daima bu gibi aktivitelere ihtiyaç vardır. Büyük illerimizde yine bunun gibi hafta sonu veya günübirlik turların öneminin bir hayli fazla olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra dijital araçlar kullanarak kendi müşteri kitlesini sürekli aktif tutabilir ve satış döngüsünün sürekliliğini sağlayabilirler. Bu konuda belki online eğitimler almaları gerekebilir.