Executive Chef İsmail Ay, Aşçılar Derneği’nin yeni başkanı

Last Updated on 5 Şubat 2018 by Yaşar Çelik

Aşçılar Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Ocak Pazar günü İstanbul Marriott Hotel Asia’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Dernek yönetim kurulu ve üyelerin hazır bulunduğu toplantıda, tek aday olarak gösterilen Executive Chef İsmail Ay, Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Aşçılık mesleğine gönül ve emek vermiş değerli şefler tarafından, mesleğimizin duayeni Aydın Yılmaz önderliğinde 1997 yılında kurulan Aşçılar Derneği, geçmişten bugüne, ulusal ve uluslararası kültürel platformlarda Türk mutfak değerlerimizi temsil etmeye devam ediyor. İlk Yönetim Kurulu Başkanlığını Aydın Yılmaz’ın yaptığı Aşçılar Derneği’nde daha sonra Executive Chef Ahmet Yavuz, Executive Chef İbrahim Çelik ve üç dönem Executive Chef Fikret Özdemir başkan olarak görev aldı. İstanbul Marriott Hotel Asia’da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısında, Executive Chef İsmail Ay oy birliğiyle yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Açılış ve saygı duruşuyla başlayan olağan genel kurulda söz alan Executive Chef Fikret Özdemir, Aşçılar Derneği’nin kuruluşundan bu yana her yıl sosyal hedeflerini çoğaltarak geliştirdiğini ve başarılı etkinlikleriyle Türkiye’nin her yerinde tanınan önemli ve etkin bir dernek olduğunu söyledi. Özdemir konuşmasında, “Geçtiğimiz dönem ve öncesinde, Türk mutfak kültürünü yurtiçi ve yurtdışında temsil etmeyi sürdüren derneğimiz, yeni yönetim kurulu başkanımız ve üyelerimizle birlikte, hedeflerini yükselterek çalışmalarına devam edecektir” dedi.

Geçtiğimiz dönemlerde V. ve VI. Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasını yoğun katılımlarla gerçekleştiren Aşçılar Derneği, İstanbul Culinary Cup yarışmasıyla da adından sıkça söz ettirdi. Etkinliklerinde Kahramanmaraş ve Alanya yörelerimizin mutfak ve yemek kültürlerini başarıyla temsil etti. İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin yöresel değerlerinin ön plana çıkmasına destek olan dernek, Mutfak Mirası Alanya Yöresel Yemek Yarışması, Kahramanmaraş Geleneksel Yemek Yarışmaları ve Altınkepçe Uluslararası Yemek Yarışması başta olmak üzere etkinlik ve jürilik çalışmalarını sürdürdü. CNR Expo Merkezi’ndeki TUSİD & HOSTECH 2016 Fuarı ve TÜYAP’ta düzenlenen WorldFood İstanbul Gıda Fuarı başta olmak üzere “yerli ürünleri” desteleyerek, üreticilerimizin yanında yer aldı. Unilever Food Solutions ile “Güvenilir Eller Gıda Güvenliği Sertifika” protokolüne imza atan Aşçılar Derneği, Online olarak gerçekleşen program kapsamında yüzlerce şefin gıda güvenliği sertifikası almasını sağladı.

Yeni hedefler

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ay, Fikret Özdemir’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Aşçılar Derneği’nin tüm şeflerin katılımına açık büyük bir aile ve ekip olduğunu ve yönetim kuruluna katılan yeni üyelerle, dernek çalışmalarına aynı hızla devam edeceklerini söyledi. Yeni başkanın ilk hedefleri arasında Mayıs ayında gerçekleştirilecek VII. Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasını, bir festival ve gastronomi etkinliğine dönüştürmek ve dernek çatısı altında aşçılık eğitiminin verilebileceği bir platform oluşturmak yer alıyor. Bu yılın büyük gastronomi buluşmalarından biri de Aşçılar Derneği organizasyonu ile Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek.

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Executive Chef İsmail Ay

1976 yılında Tokat, Erbağ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erbağ’da tamamladı. Meslek hayatına ailelerine ait olan restoranda aşçı yardımcısı olarak başladı. 1996 yılında İstanbul’a yerleşen İsmail Ay, 2000 yılına kadar Gedik Holding ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda aşçıbaşı olarak çalıştı. Daha sonra Bodrum Adahan Otel’de Excutive Chef olarak görev yaptı. 2003 yılında tekrar İstanbul’a dönen Ay, mesleğine ISS Catering’de devam etti.

ISS Catering’de Koordinatör Şef olarak çalışan İsmail Ay, çeşitli aşçılık yarışmalarında jüri olarak görev alıp, aşçılık meslek okullarında genç aşçı adaylarının yetişmesine katkıda bulunuyor. World Master Chefs Society üyeliğinin yanı sıra, Wacs Jürilik Belgesi ve Usta Eğitici Belgesi’ne sahip olan İsmail Ay, evli ve iki çocuk babasıdır.

Aşçılar Derneği Yeni Yönetim Kurulu

İsmail Ay başkanlığında tek liste olarak girilen seçimde oy birliğiyle yeni yönetim ve denetim kurulu aşağıdaki gibi belirlendi:

Asil Yönetim Kurulu
İsmail Ay – Başkan
Fikret Özdemir – Başkan Yardımcısı
Necat Çuhadar – Başkan Yardımcısı
Şenol Özbay – Genel Sekreter
Gökay Çakıroğlu – Sayman
İsmail Ceylan
Fatih Açıkça
Ersin Avşar
Özlem Mekik

Yedek Yönetim:
Murat Cihan
Mesut Yoğun
Tevfik Güllü
İsmail Muhacir
Atakan Durdu Adıgüzel
Gökhan Ateş
Yusuf Kılıç
Cumali Yiğit
Mesut Çağlı

Denetleme Kurulu Asil
Kazım Nalbant
Serdar Özkaya
İsmail Akdoğan

Denetleme Kurulu Yedek
Cafer Nalbant
Kadir Madakbaş
İlyas Küçükkaya