SY Group, 2018 hedefini 10 milyon Arap turist olarak açıkladı

Orta Doğu Bölgesinin önemli turizm rolünü üstlenen Türkiye’nin, “50 milyon turist ve 50 milyar dolar” olarak açıkladığı turizm hedefini gerçekleştirebilmek adına SY Group da Orta Doğu faaliyetlerini hızlandırdı. Orta Doğu’dan Türkiye’ye turist getiren SY Group, 2018 hedefini 10 milyon Arap turist olarak açıkladı.

“Körfez Ülkeleri ile Turizm” başlıklı bir toplantı düzenleyen SY Group, Ortadoğu’da işbirliği halinde olduğu ülkelerden 40 temsilcisini ve Arap coğrafyasının sosyal medya fenomenlerini İstanbul’a getirdi.

Elit World Hotel Taksim’de gerçekleşen basın toplantısında konuşan SY Group CEO’su Yaser Haddad, 2017 yılında Türkiye’ye Körfez Ülkeleri olan Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman’dan 4 milyon 463 bin kişinin tatil için geldiğini söyledi.

Haddad, bölgede var olan karışıklıklar düşünüldüğünde bu rakamın önemli olduğunu; ancak potansiyel göz önünde bulundurulduğunda yetersiz kaldığını dile getirerek körfez ülke vatandaşlarından oluşan uluslararası turist sayısının 46 milyona ulaştığını kaydetti.

SY Group CEO’su Yaser Haddad

TURİST HAREKETİ KENDİ İÇİNDE

Bunun yüzde 75’inin bölge içi ülkelere gittiğini vurgulayan Yaser Haddad, “Bölgeden ülkemize gelen turist sayısını göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin Körfez ülkeleri dışına seyahat edenlerin büyük bir bölümü için hala ilk tercih değil. Özetle turist hareketi kendi içinde” dedi.

ARAPLAR AVRUPALILARDAN DAHA ÇOK DÖVİZ BIRAKIYOR

Körfez ülkelerindeki 46 milyonluk turist potansiyelinin Türkiye’nin 2023 hedefleri için önemli olduğunu belirten Haddad, Arap turistlerin Avrupalılardan daha çok döviz bıraktığını vurgulayarak en fazla döviz üreten turist profilini oluşturduklarını kaydetti.

Haddad konuşmasının devamında, “Ortalama bir Arap aileden kişi başına ülkeye kalan döviz 4 bin dolar, üst gelir grubu için bu rakam 10 bin dolar ile 50 bin arasında değişiyor” dedi.

BİZ TOK GÖZLÜYÜZ YETER Kİ 2018’DE 10 MİLYON ARAP GELSİN

“Körfez ülkelerindeki 46 milyonluk turist potansiyelinin 10 milyonu 2018’de Türkiye’ye gelsin istiyoruz” diyen Haddad, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim şirketimiz üzerinden gelmelerine gerek yok, o noktada tok gözlüyüz. Biz Türkiye’yi tanıtarak bu sayının yakalanması noktasında elimizden geleni yapacağız. Hükümet elinden gelen çabayı gösteriyor zaten. Önceliğimiz Türkiye’nin kazanmasıdır.”

‘ARAPLARIN NE İSTEDİKLERİNİ BİLİYORUZ’

SY Group olarak Arapların tatil reflekslerine hakim olduklarını aktaran Haddad, “Ne istiyorlar” sorusunu şöyle maddelendirdi:

– Doğal güzellik görmek istiyorlar,
– Tarihi zenginlikleri görmek istiyorlar,
– Helal gıda istiyorlar,
– Dini yükümlülüklerini rahat yerine getirmek istiyorlar,
– Kaliteli sağlık ve güzellik hizmeti almak istiyorlar,
– Lüks tüketim mallarına uygun fiyatlarla erişmek istiyorlar,
– Güzel otellerde kalmak, iyi hizmet almak istiyorlar,

Bütün bu ihtiyaçlara cevap veren ve hemen yanı başlarında bulunan tek ülkenin Türkiye olduğunu aktaran SY Group CEO’su Yaser Haddad, “Yedi yıldır Arap dünyasına bunu anlatıyoruz. Türkiye’nin tanıtımı ve daha fazla Arap tarafından tercih edilmesi için projeler geliştiriyoruz. Toplamda bin 500 nokta ile partnerlik kurduk. 40 tane de temsilciliğimiz bulunuyor. Bugün aramızdalar. Ayrıca her yıl Arap dünyasının sosyal medya fenomenlerini Türkiye’ye getiriyoruz ve tarihi mekanlarda, turistik mekanlarda çekimler yaptırıyoruz. Neden? Çünkü Araplar dünyayı sosyal medya üzerinden takip ediyor” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA ARAP TURİSTLERİ ETKİLİYOR

SY Group Direktörü Tuğçe Kahveci’nin de sunum yaptığı toplantıda Körfez ülkelerin SY Group’un reflekslerini sosyal medya üzerinden takip edildiği kaydedildi.

SY Group aracılığı ile Türkiye’ye gelen Arap dünyasının sosyal medya fenomenleri Bander Alzahrani, Khawthar Alkhalili ve Amal Alturk da yaptıkları konuşmalarda Arapların sosyal medyayı etkin kullandıklarını, karar verme süreçlerinde önemli rol oynadığını söylediler.