Heritage İstanbul Fuarı başlıyor

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye’de Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik teknolojilerini aynı çatı altında buluşturan “Heritage İstanbul Fuarı” bu yıl üçüncü kez kurum ve kuruluşlar ile sektör tedarikçilerini bir araya getirecek.

Heritage İstanbul, TG EXPO tarafından 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün desteği ile düzenlenecek olan fuar, Türkiye tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik temsilcileri buluşturacak.

Üç gün boyunca devam edecek olan Heritage İstanbul 2018’nin ana başlıkları arasında; arkeoloji, restorasyon ve müzecilik alanındaki yeni teknolojiler, “Somut Olmayan Kültürel Miras”, film restorasyonu ve konservasyonu, sergileme ve teşhirde yeni araçlar, sualtı arkeolojisi yer alıyor.

UZMAN İSİMLER YER ALACAK

Fuar, eş zamanlı olarak düzenlenecek konferanslar, paneller, atölyeler ve miras sohbetlerinde aralarında; restorasyon alanında Türkiye ve İtalya işbirliğinin en önemli aktörlerinden Assorestauro’nun Başkanı Alessandro Zanini, film restorasyonu konusunda önemli çalışmalar yürüten L’Immagine Ritrovata Direktörü Davide Pozzi, Petra Antik Kenti için tasarladığı GIS Sistemi ile “Petra’nın Babası” olarak bilinen Prof. Dr. Talal Akasheh, Uluslararası Müzeler Konseyi – ICOM İngiltere Başkanı Tonya Nelson, ICOM Gürcistan Başkanı ve Gürcistan Müzeler Birliği İcra Kurulu Üyesi Inga Karaia, Historic Royal Palaces Yaratıcı Yapımcısı Tim Powell’ın da yer aldığı ulusal ve uluslararası duayenleri, kurum temsilcilerini ve uzman akademisyenleri ağırlayacak.

2015 yılında 5 binin üzerinde, 2017 yılında ise 7 bin 500 ziyaretçi ağırlayan Heritage İstanbul’un bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor.

HERITAGE İSTANBUL, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından açılacak