Yeşil Yol davasında sevindiren gelişme!

Karadeniz’in yaylalarını birleştirmek için hayata geçirilen Yeşil Yol Projesi’nin Rize durağında çalışmalara karşı çıkan 11 kişi için beraat kararı verildi.

Karadeniz’de 9 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi’nin şu an ki durağı olan Rize’de bulunan Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasında yapılan bağlantı yoluna halktan büyük bir tepki gelmiş, olaya karışan 24 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 24 kişiye “İş ve çalışma hürriyetini ihlal” suçlamasıyla Pazar Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 ayrı dava açılmıştı.

Davanın dördüncü duruşmasında 11 sanığın yargılanmasına devam edilirken tanık Jandarma Astsubay Çavuş, A.B.’den bölge vatandaşları için suç işleme kastının olmadığı yönünde ifade geldi.

SANIKLARIN LEHİNE İFADELER VERİLDİ

Öte yandan Avukat İbrahim Demirci de sanıklar hakkında yapmış olduğu “Çevreyi korumak herkesin görevi. Müvekkillerim meralarını korumaya çalışmış herhangi bir suç işlememiştir” savunmasıyla sanıkların beraatini istedi.

Mahkeme tüm savunmaları ve olayları inceledikten sonra 11 kişinin suç işlemedikleri yönünde karara vararak beraatlerini onayladı.

13 kişinin yargılandığı 2’inci Yeşil Yol davası ise 8 Mayıs tarihine ertelendi.

YEŞİL YOL BU HEDEFLERLE BAŞLAMIŞTI

İlk kazmanın 2013’te vurulduğu Yeşil Yol Projesi Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Samsun, Artvin, Bayburt ve Tokat’ın yaylalarını birbirine bağlanmasıyla hayata geçirilmişti. Çevre hassasiyetlerinin ön plana çıktığı projede, çalışmalar mevcut yolların standardının yükseltilmesi olarak belirlenmiş Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nda yer alan hedefler çerçevesinde hareket edilmişti.

KAYNAK: NTV