Kış turizminde herkes memnun

Kış turizminde işler doludizgin gidiyor. Özellikle yarıyıl tatilinde hem yerli, hem de yabancı turistlerin adresi olan kayak merkezlerine yoğun ilgi var. Yurt genelinde ortalama konaklama süresinin 6 geceye çıkması sevindiriyor.

Yılbaşının ardından sömestr tatili kış turizminin ve konaklama merkezlerinin dopingi olurken yüzde 100 doluluğa yaklaşan oteller daha çok yerli turist ağırladığını açıkladı.

Hem profesyonellere hem amatörlere hem de kayak bilmeyenlere yönelik verilen özel imkanlar ve etkinlikler, kayak merkezlerinin turistlerin gözde mekanları arasında yer almasına neden oluyor.

KIŞ TURİZMİ İÇ PAZAR İLE HAREKETLENDİ

Geçtiğimiz günlerde Dünya Gazetesi’nde ifadelerine yer verilen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, yılbaşından sonra sömestr tatilinin sektöre doping etkisi yaptığını ve otel doluluklarının yüzde 100’e ulaştığını kaydetmişti.

Kış turizminde dikkat çeken önemli bir detay ise iç pazar hareketliliği oldu. Yakınlık sorunu ve kısa tatillerin olması nedeniyle yerli turist kararını kayak merkezlerinden yana kullandı.

YABANCI TURİSTİ TANITIM ÇALIŞMALARI ÇEKECEK

Kış sezonunda daha çok yerli turist ağırladıklarını ifade eden Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar konuyla ilgili yabancı turist sayısını artırmak için tanıtım çalışmalarının önemini vurguladı.

Türkiye’nin artık sadece yaz turizmi destinasyonu olmadığını belirten Yarar, tanıtımlar sayesinde kış turizminde daha çok dikkat çekeceğimizi ve cazip merkezlerden biri haline geleceğimizi işaret etti.

Ayrıca çeşitli kayak merkezleri; buz pateni, kayak yarışları ve bölgelerine özel etkinliklerle turist çekebilmek için atağa geçti. Bu konuda yatırım planlarını arttıran Kahramanmaraş- Yedi Kuyular Kayak Merkezi örneklerden sadece biri.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN KAYAK MERKEZLERİ OLDULAR

Yerli ve yabancı turist açısından önemli merkezler olan Bursa- Uludağ, Bolu -Kartalkaya, Kayseri -Erciyes, Kars -Sarıkamış, Erzurum – Palandöken, Kocaeli – Kartepe, Antalya – Saklıkent, Kastamonu- Ilgaz ve Sivas- Yıldız Dağı Kayak Merkezleri günübirlikçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

GECELEME UZADI

Öte yandan Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Becerene göre, turlarla gelen gruplar otellerin doluluk oranlarını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alırken yurt genelinde ortalama geceleme oranları da 6 güne çıktı.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ: İSTİHDAM

Kış sezonuna yerli ve yabancı turistlerden oldukça ilgi gören kayak merkezlerinde sigortalı çalışanların sayısı Kasım 2017’de 8,2 artarak 231 bin kişiye çıkmıştı. Ancak bu artışa rağmen rakamlar 2014 kayıtlarının üzerine geçemedi.