ICF’den Antalya’ya 20 milyonluk yatırım!

Antalya Havalimanı

Son Güncelleme Tarihi

Antalya Havalimanı işletici firması ICF Airport, Antalya Havalimanı’na, 20 milyon Euro’luk ilave yatırım yapacak.

Bu yılki hedefini en az 30 milyon yolcu olarak açıklayan Antalya Havalimanı, turistlerin ilk tercih ettiği nokta olması nedeniyle ICF Airport tarafından yapılacak olan yatırımın önemine dikkat çekti.

Airporthaber.com’da yer alan habere göre ICF Airport Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel, 2018 yaz sezonu için şimdiden yüzde 30 artışla, 48 bin 200 slota (uçuş rezervasyonu) ulaşıldığını belirterek Antalya’nın 2023’teki 20 milyon turist hedefi için yüzde 9-10 civarında büyüme oranları göstermesi gerektiğini kaydetti.

2017 yılı yolcu sayısıyla Antalya Havalimanı’nın birinci Grup havalimanları arasında değerlendirileceğini de söyleyen Yaşar Döngel, birinci grupta, 2018 yılında büyüme oranları bakımından Avrupa’da birinci olmayı hedeflediklerini açıkladı.

“ANTALYA 13 MİLYON TURİSTE HAZIR OLSUN”

Bu yıl dış hatlarda 22.5 milyon, iç hatlarda ise 8.5 milyon olmak üzere toplamda 30 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermeyi planladıklarını söyleyen Döngel, Antalya’nın 2018 yılı için en az 13 milyon turiste hazırlıklı olması gerektiğine de işaret etti.

YAPILACAK YATIRIMLAR VE BAŞLATILAN PROJELER

Bu yıl apron ve pistlerde birçok düzenleme ve yenileme çalışması gerçekleştirilen Antalya Havalimanında, düşen bir uçağa itfaiye ekiplerinin direkt ve hızlı müdahalesini sağlayacak acil ulaşım yolları ve elektronik çevre güvenlik sistemi ihaleleri tamamlandı.

Terminal yatırımlarında pasaport kontrolde görev yapacak polis sayısı 320’den 500’e çıkartılarak yığılmaların önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca Terminal 1, Terminal 2 ve iç hatlar terminallerinde merkezi güvenlik noktalarına toplam 12 adet vücut tarayıcılarında montajları tamamlandı.

Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’nün biometrik pasaport kontrol projesi kapsamında da pasaport kontrolünün yanında parmak iziyle kontrol ve yüzde 100 doğruluk sağlanan yüz tanıma sistemi hayata geçirildi.

Görme engelli yolcuların cep telefonlarına yüklenen uygulamayla terminaller içinde yönlerini bulmalarına, operasyonel alanlarla yeme-içme ve diğer ihtiyaç alanlarına destek almaksızın ulaşmalarına yardım eden ‘ICF Smart Steps’ telefon uygulaması da başladı.