Başaran Ulusoy’dan veda gecesinde ‘erteleme’ itirafı!

Last Updated on 23 Şubat 2018 by Yaşar Çelik

Genel Kurula saatler kala bir veda gecesi düzenleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Firuz Bağlıkaya’ya sert eleştiriler yöneltirken acentalardan helallik istedi ve seçimin ertelenmesine ilişkin ilk kez bu kadar açık konuştu.

18 yılı kesintisiz toplam 26 yıldır TÜRSAB Başkanlığını görevini yürüten Başaran Ulusoy, TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu öncesi Hilton İstanbul Bosphorus Convention Center Salonu’nda bir veda yemeği düzenledi. Yemekte bin 200 kişilik salonda tüm masalar dolduğu için balkon kısmana ek masalar konulurken TÜRSAB Başkan adayı Çetin Gürcün, davetlileri girişte karşılayıp selamlaşarak tek tek ellerini sıktı. Saatler 19:30’u gösterdiğinde Başaran Ulusoy, ertelenen seçim öncesinde düzenlediği yemekte olduğu gibi Duman’ın “Kimseyi tanımadım ben, senden daha güzel” parçasıyla alkışlar içinde salona girdi.

“BAŞARAN ULUSOY HER ZAMAN BİZİM BAŞKANIMIZ OLACAK”

Alkışlar arasında masaları dolaşan Ulusoy yerine oturduktan sonra sahneye çıkan TÜRSAB Başkan adayı Çetin Gürcün, konuşmasına vefanın İstanbul’da bir semt adı olmadığını gösterdikleri için tüm davetlilere teşekkür etti. Gürcün, “Başkanımız Başaran Ulusoy her zaman bizim başkanımız olacak. TÜRSAB’ı bugünlere getiren Ulusoy’a hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Bazı meslektaşlarımız onu haksız ithamlarla yıpratmaya çalıştı ama o her zaman bizim gönlümüzde ve kalbimizde kalacak. Bazıları beni gölge başkan adayı olmakla suçluyor. Başaran Ulusoy’dan destek görmek, gölge başkanlık olarak algılanacaksa ben bunu gururla kabul ederim. Yarın hepinizi seçim salonuna bekliyoruz. Yarın akşam Crowne Plaza Harbiye’de kokteylimiz olacak, oraya da sizleri bekliyoruz. Gösterdiğiniz katılım ve coşku için teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRSAB’A SİYASETİ VE CEMAATİ SOKMADIM”

Çetin Gürcün’den sonra kürsüye çıkan Başaran Ulusoy, yaptığı veda konuşmasında zaman zaman duygulandı. Acentalardan helallik isteyen Ulusoy, “26 yıl size hizmet ettim. Bu camianın birliği ve dirliği için yapmadığımız şey kalmadı. TÜRSAB bir mekteptir. Ben buraya çırak olarak girdim usta olarak ayrılıyorum. TÜRSAB’a siyaseti ve cemaati sokmadım, siz de sokmayın. TÜRSAB’ı iki buçuk tur operatörüne teslim etmeyin” dedi.

“YARIN FİRUZ BEY’DEN ÖZÜR BEKLİYORUM”

Yarım saati aşan konuşmasında sık sık TÜRSAB başkan adayı Firuz Bağlıkaya’yı sert bir dille eleştiren Ulusoy, şunları söyledi: ”Hem TÜRSAB’ı yerden yere vuruyorlar hem de başkan olmak istiyorlar. 3 yıldır hakkımızda sosyal medya dahil birçok kara propaganda yapıldı. Klavye silahşörlerinin hakkımızda atmadığı iftira, yapmadığı hakaret kalmadı. Yarınki genel kurul TÜRSAB’ın var oluş kongresidir. TÜRSAB’ı cemaate teslim edecek misiniz, TÜRSAB’a siyaseti sokacak mısınız? Atacağınız oylarla TÜRSAB’ın kaderini siz belirleyeceksiniz. 12 sene benimle görev yapacaksın sonra beni eleştireceksin… Sen ne yapıyordun o zaman, uyuyor muydun? Yarın Firuz Bağlıkaya’dan sadece özür bekliyorum. O özür dilerse ben onu affederim. Rahmetli Erbakan’ın dediği gibi ‘Seni gidi montajcı seni’. Benim konuşmalarımdan montaj yapıp ‘Ezer geçerim’ kelimesi üzerinden sosyal medyada reklam yapıyorlar. Kinin ve kavganın kimseye faydası yoktur. Ben sizlerden helallik almaya geldim. Yarın benim görevim sona erecek. Burası bir okuldur. 3 yıl boyunca bize demediklerini bırakmadılar. Bir bölen olarak değil, bir bilen olarak her zaman yanınızdayım. Onlara tavsiyem bir daha böyle kinle, kavgayla ve montajlarla seçim propagandası yapmasınlar”.

ULUSOY’DAN ‘ERTELEME’ İTİRAFI

Konuşmasında güvenlik gerekçesiyle ertelenen 3 Aralık seçimleriyle ilgili çok önemli bir itirafta bulunan Başaran Ulusoy, “Hava yumuşasın, kötü elektrik kalksın diye Turizm Bakanı Numan Kurtuluş ile konuşup seçimi 2,5 ay ertelettik. Bahattin Yücel de dahil birçokları çok şey yazdı çizdi… Bakanlık yapmış birinin bilmesi gereken şey, biz kanunlar dışında hareket edemeyiz” dedi.

“26 yıl size hizmet eden biri olarak sizden helallik istiyorum. Hakkınızı helal ediyor musunuz” diye soran Ulusoy’un “Büyük Başkan” sloganları ile zaman zaman sözü kesilirken acentelerden bazılarının zaman zaman gözlerinin dolduğu da görüldü.

Konuşmasının sonunda tüm yönetim kurulu üyelerini ve BYK başkanlarını tek tek sahneye çağıran Ulusoy, “Ben yönetim kurulumu seçerken doğdukları yere göre değil, ülkeye göre seçtim. Turizm hepimizi birbirine bağlayan en önemli unsurdur” dedi.

Ulusoy, toplu aile fotoğrafı ve “İşte TÜRSAB, İşte Başkan” sloganları eşliğinde acentalara veda etti.