TÜRSAB’ta tansiyon yüksek

Last Updated on 24 Şubat 2018 by Yaşar Çelik

TÜRSAB Genel Kurulu, gergin başladı. Firuz Bağlıkaya ve Başaran Ulusoy’un karşılıklı atışmaları salona damgasını vurdu. Serbest konuşmalarda tansiyon yükseldi.

Turizm sektörünün en büyük meslek örgütü Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) 23. Olağan Genel Kurulu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilen Talha Çamaş, Nedim Öztürk ve Mustafa Kutluoğlu’nın yönetiminde gerçekleşen genel kurul, gergin bir ortamda gerçekleşiyor.

Başkan adayı Firuz Bağlıkaya’nın ilk konuşmacı olduğu toplantıda, ondan sonra kürsüye gelen Başaran Ulusoy arasında karşılıklı ithamlar salonda gergin bir ortam yarattı. Sık sık yuhlama ve protesto alkışı sesleri yükseldi. Ulusoy konuşmasında görev süresi içinde yaptıkları icraatleri sıralarken, Bağlıkaya’ya yönelik eleştiriler yaparak, birlikte yönetimde bulunduklarını sık sık vurguladı. 18 yıllık başkan Ulusoy’un veda ve dönem muhasebesi için çıktığı kürsüde yaptığı konuşması zaman zaman sözlü sataşmalar nedeni ile kesildi.

Firuz Bağlıkaya da cevap hakkı olduğunu söyleyerek söz aldı ve ithamlara yanıt verdi. Onun konuşmasına da Ulusoy zaman zaman müdahale etti.

18 KİŞİ KONUŞMA İSTEDİ

Öğle arası verildikten sonra Divan Heyeti, serbest konuşmalar için bazı kişilere söz verdi. Konuşma yapmak için 18 kişi talepte bulundu.

İlk konuşmacı Yakamoz Tur’dan İhsan Mahmutoğulları, kendisine verilen 5 dakikayı geçince salondan yuhlama sesleri yükseldi. TÜRSAB tarihinden kesitler veren ve ‘saygı’ ilkesine dikkat çeken Mahmutoğulları, ısrarla kürsüden inmeyince salondakilerden birkaç kişi kürsüye yığıldı. Divan Başkanı Talha Çamaş, bu durum karşısında salona uyarıda bulunarak ek güvenlik görevlileri çağırabileceğini kaydetti.

Seven Tur’dan Deniz Tüfekçi

Mahmutoğulları’ndan sonra da Seven Tur’dan Deniz Tüfekçi söz aldı. Tüfekçi, turizm sektörünün bugün geldiği noktaya ilişkin bazı tespitlerde bulunarak, hükümet tarafından ülkemize turist getiren tur operatörlerine verilen desteğin adaletsiz olduğunu savundu. Tüfekçi adayların tartışmak yerine projelerini anlatmalarını istedi.

Tura Turizm’den Erkut Öner de söz alarak kürsüde konuşanlar arasında yer aldı. Öner, ”Veda ile gidenler büyük bir saygıyla anılır ama ihanetle gidenler hiçbir zaman unutulmaz ve başarısız olurlar. Gidenlere hellalik vermek boynumuzun borcu” vurgusu yaptı.

Ekinoks Travel’dan Semih Selimoğlu

Ekinoks Travel’dan Semih Selimoğlu sonraki söz alan kişi oldu.Ortada bir başarısızlık varsa herkesin sorumlu olduğunu kaydederek, böyle bir genel kurul sürecinin sektöre yakışmadığını savundu. Selimoğlu, “Bazı başkanlar unutulmaz. TÜRSAB’ta Başaran Ulusoy gibi bir efsane vardır, istesek de istemezsek unutamayız” dedi.

Ankara’dan Art Turizm Ali Rıza Koç ise 25 yıllık acentecilik yaptığını vurgulayarak son 1 yıldır tek kuruş para kazanamadığını iddia etti. “Mesleğimizi değil, yönetimimizi değiştirmek istiyoruz. Değişim Şart” yorumunu yaptı.

SİBEL ERONÇ’TAN FİRUZ BAĞLIKAYA’YA ELEŞTİRİ

Eronç Turizm’den Sibel Eronç konuşmasında Firuz Bağlıkaya’yı hedef aldı. Eronç, “Bir yönetime girip yanlışları gördüğünüzde itiraz edersiniz, en az 6 yıl Başaran Ulusoy’la birlikte olmuşsunuz istifa etseydiniz. Siz de eskimişsiniz” diyerek Bağlıkaya’yı destekleyenlere şöyle seslendi: “Sizin de lideriniz eskimiş, önce lideriniz değiştirin.”

Bağlıkaya, cevaben Eronç’un ardından kürsüye çıkarak kendisinin TÜRSAB yönetiminden ayrıldıktan sonra yani son 3 senedir olanları eleştrdiğini söyledi.

LEHTE VE ALEYHTE KONUŞMA

TÜRSAB Başkan adayı Emin Çakmak, serbest konuşmasını önce lehte sonra aleyhte yapacağını kaydetti. Önceki seçimden sonra yaşanan süreci anlatan Çakmak, sağlık turizmi alanında Başaran Ulusoy yönetimi desteğiyle önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Aleyhte nitelendirdiği konuşmasında ise Çakmak, mevcut yönetmeliklere ilişkin eleştirilerini sıraladı.

Sonraki konuşmacı diğer aday Hasan Erdem‘di. “Kişinin ismine değil, icraatlerine bakılır” diyen Erdem, Başaran Ulusoy’un birleştirici olması halinde ancak omuzlarda uğurlanabileceğini savundu. Erdem, “Zorla hellalik alınmaz. Turizm hoşgörü ve sevgidir. Gözümüzün içine baka baka nifak tohumları saçmayın” diye konuştu.

Zaman kalmadığı için son konuşmaci Bilal Korkmaz oldu. Bilal Korkmaz, “Sayın Başkan 18 yıldır ilk kez bana söz verdi buna da şükür” diyerek konuşmaya başladı. Ulusoy’un icraatlerine ve BYK’lara yönelik iddialarda bulunan Korkmaz, acentelerin çalışma koşullarını elestirdi. Korkmaz, TÜRSAB’ın son 10 yıldır acentelere zulüm ettiğini öne sürerek genel kurulun ertelenmesine ilişkin süreci anlatarak yönetimi suçladı.