Türk ve dünya aşçıları İstanbul’da

22 Şubat’ta kapılarını ziyaretçilerine açan 16. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri 25 Şubat Pazar gününe kadar Beylikdüzü Tüyap Fuar alanında ziyaretçilerini ağırladı.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından bu yıl 16’ncısı organize edilen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, Türkiye’nin en büyük gastronomi yarışması ve festivali oldu.

15 YILDIR YAPILAN BİR ORGANİZASYON

Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile gerçekleşen organizasyon, uluslararası düzeyde gastronomi dünyasını ülkemizde ağırlıyor. Dünyanın gastronomi alanında önde gelen ülkelerinin federasyonları ve dernekleri bir araya getiren organizasyon 15 yıldır yapılmaya devam etmekte.

DÜNYANIN ÜNLÜ ŞEFLERİ BU FUARDA

30 ülkeden 450’si yabancı olmak üzere toplamda 2 bin 100 yarışmacı aşçının 75 kategoride yarışmaya devam ettiği festivalde 25’i yabancı 100 jüri üyesi yer aldı.

JÜRİ ÜYELERİ İÇİN KARAR ANI

Organizasyon dünyanın gastronomi alanında önde gelen ülkelerini bir araya getirdi. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunda büyük adımlar atılmasını sağlayan ayrıca ülkemizin öğrenci ve genç şeflerine uluslararası düzeyde yarışma imkânı sağlıyor. Şehir içi ve şehir dışından öğretmenleri ile gelen lise ve üniversiteli gençler kendilerine verilen bu imkanlar doğrultusunda kıyasıya yarıştılar.

Liseli öğrenciler mutfak yarışında
Değerlendirilen yemekler

TÜRKİYE VE DÜNYA GASTRONOMİ KÜLTÜRÜNE YENİ ŞEFLER KAZANDIRAN FESTİVAL 

Üç gün boyunca ekip ve bireysel olarak birçok yarışma türüne ev sahipliği yapan İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri, 25 Şubat Pazar günü ‘Yılın Altın Genç Şefi’ ve ‘Yılın Altın Türk Şefi’ yarışmalarının yanı sıra ‘Yılın En İyi Lisesi Yarışması’na da ev sahipliği yaptı.

Gençlere taraftarlardan müzikli moral

TÜRK MUTFAĞI DÜNYAYA TANITILIYOR

Turizm açısından da ülkemize büyük değerler kazandıran Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, Türkiye ve dünya gastronomi kültürüne yeni şefler kazandırırken Türk mutfağının dünyada daha çok tanınması için köprü görevi üstleniyor.

Festival büyük küçük herkesin ilgisini çekti

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GASTRONOMİ YARIŞMASI VE FESTİVALİ

Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, festival alanı içinde şehir içi ve dışından gelen liseler, üniversiteler ve belediyeler başta olmak üzere, çeşitli yöresel ürünlerin satıldığı, ünlü şeflerin kitaplarını imzaladığı, çeşitli sergilerin açıldığı ve özel markalara kendilerini tanıtma imkânı sunulan stantlarda bulunuyor.

Küresel ısınma temalı pasta
Big Chefs Mutfak Koordinatörlüğü görevini yürüten Şef Murat Aslan
Ünlü simaların dev pastaları