TÜRSAB’ın önceliği ‘yasa’ olacak!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya

TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle mazbatısını alan yeni Başkan Firuz Bağlıkaya, törenin ardından basın toplantısı düzenledi.

TÜRSAB Yasası ile ilgili sıkıntılar olduğunu ve bunları hep dile getirdiklerini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Herkes bu işin farkında.  Bakanlıklar ile irtibat halindeyiz. TÜRSAB’ı ciddi değişiklikler bekliyor” dedi.

İç tüzük ve yönetmeliğin olmadığının altını çizen Bağlıkaya, “Yeni yasaya uygun düzenlenmiş hiçbir şeyimiz yok şu anda. Bizim de ilk olarak bu yasal eksiklikleri tamamlayıp gerekli olan şeyleri düzenlememiz gerekiyor. Bunların çalışmasına da başladık. Yönetmelik ve iç tüzükle ilgili çok ciddi değişiklikler yapacağız. Bu yapıyı temelinden tekrardan kuracağız” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Kaçakla ilgili bu yönetim mücadele edemedi deniliyor. Evet, bu yasayla edilemez ki zaten! Bakanlık da bunun farkında. Bu ülke 2023’de 50 milyar dolar turizm geliri elde etmesi için hedef koydu. Cari açık iki mislisiyle kapatılacak gibi önemli vaatler veriliyor. Bizim de istediğimiz şey çok basit: Yasal düzenlemeler istiyoruz. Eğer bu derdimizi anlatabilirsek bunları yapabileceğiz diyoruz.”

BAŞARAN ULUSOY’A ONURSAL BAŞKANLIK

Başaran Ulusoy’un Onursal Başkan yapılması konusu hakkında “Bizim yasamızda böyle tanımlanmış bir makam yok” diyen Firuz Bağlıkaya, birilerinin durup dururken sahte kahramanlar yaratmaması gerektiğini savunarak, şunları ifade etti: “Böyle bir makam var da biz saklıyor değiliz. Ayrıca seçilmiş bir yönetim olarak bizden rol çalınmamalı. Seçim sürecimizde hiç kimse baskı altında kalmadan özgür iradeyle oyunu kullansın diye kapalı oy sistemini istedik. Ben sadece şunu söyledim: İbra yapılırken herkes yüz yüze bakıp utanıyor. Başkan kafasını döndürünce elini kaldırıyor. Kimse bunu isteyerek yapmadı. Kapalı oylamada ibra edilmeyeceği ortada olurken Onursal Başkanlığın verilmesi çelişmez mi?”


İlk seçim gününün belirlendiğinde hiçbir gerekçe olmadan absürt bir bahaneyle Genel Kurul ertelendiğini de hatırlatan Bağlıkaya, yanlış işler yapıldığını ve yanlış işler sonucunda da böyle bir muameleye maruz kaldıklarını ifade etti.

Kişisel olarak 18 yıl boyunca hizmet etmiş bir başkanın bu şekilde gitmesine üzüldüğünü belirten Bağlıkaya, “Ancak benim üzülmem onun hak etmediği anlamına gelmiyor” dedi.

KATILIM DÜŞÜKTÜ

Seçim anını değerlendiren Bağlıkaya, katılımın düşük olduğundan yakınarak bekledikleri katılım oranını 3 bin 800-4 bin 200 olduğunu, katılımın 3 bin 660 olarak gerçekleştiğini söyledi.

2023’e doğru turist sayısını iki misliye çıkartacaklarını da belirten Firuz Bağlıkaya, bunu şu hedeflerle gerçekleştireceklerini kaydetti:

YASALAR ÇERÇEVESİNDE ORTADA BULUŞACAĞIZ

“Birincisi paydaşlarla oturup ortak hedefe doğru ilerleyeceğiz. İkincisi yasal sorunlarımızı halledeceğiz. Seyahat acenteleri ile birlikte herkese uygun karşılıklı menfaatlerin söylenip yasalar çerçevesinde ortada buluşulması gerekiyor.”

Bağlıkaya, sözlerini “Turizm sektöründe bir çatı örgüte ihtiyaç var. Çatı derken bizim üzerimizde bir yapıdan bahsetmiyoruz. Sektördeki tüm aktörlerin temsilcilerinin bulunduğu bir kurula ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Hepimizin amacı ülke turizmini geliştirmek. Herkes bir yere çekince bugünkü gibi parça parça oluyoruz. Herkesle sulh yapacağız. Her şeyi ortak bir şekilde halletmeye çalışacağız. Örneğin Ulusoy, başka bir sektör örgütünün kurulup organize olmasını kendisine tehdit olarak görüyordu. Yani bir Otelciler Yasası olursa TÜRSAB’a alternatif olur, turizmin tek patronu olmaktan çıkarım düşüncesine sahipti” diyerek sürdürdü.

TÜRSAB PERSONELİNİN DURUMU

Firuz Bağlıkaya, gazetecilerin TÜRSAB personeli ile ilgili sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Elbette daha verimli ve uyum içinde çalışabilmek için zaman içinde kendi kadrolarımızı oluşturmak zorundayız. Özellikle yakın kadrolarımızı seçmemiz gerekir.”

Firuz Bağlıkaya: Hepimiz TÜRSAB’ın neferiyiz