Yeni havalimanına yabancı ortak yok!

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yapım aşaması büyük ölçüde tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın yabancı ortağa kapalı olduğunu açıkladı.

Açılışına sadece 8 ay kalan havalimanının işletme ve yapım ortaklarından biri olan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Habertürk’ten Gökhan Artan’ın haberine göre, gazetecilerin “Yabancı bir şirket gelecekte ortaklık için çok iyi teklifle kapınızı çalarsa ne yaparsınız?” sorusunu yanıtlayan Nihat Özdemir, İstanbul Yeni Havalimanı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli stratejik yapısı olduğunu belirterek “Burada beş ortaklı yapı var. Enerjide ve ulaştırmada çok önemli stratejik yatırımlar var. Gidip Almanya’da Lufthansa’ya sahip olursam Lufthansa’yı satması kolay mıdır? Bu da öyle bir şey. Biri geldi THY’ye talip oldu değeri diyelim 6 milyar dolar onlar 12 milyar dolar verdi. Devlet bunun satılmasına müsaade eder mi, etmez. Örneğin enerji santralleri ve bizim Hamitabat Termik Santrali Türkiye’nin enerji sigortası olan bir yer” dedi.

“YABANCILAR BİZİMLE İŞ YAPMAK İSTİYOR”

Söz konusu havalimanının altyapı işleri için dünyadan önemli şirketlerin kapılarını çaldıklarını da belirten Özdemir, “Bir sistem kurulacağında örneğin telsiz altyapısı için Amerikalı, Çinli ve Japon firmalar “en iyi benim sistemim” diyerek bizimle iş yapmak istiyorlar” ifadesinde bulundu.

EN BÜYÜK YAKIT MERKEZİ

Ayrıca havalimanına kurdukları yakıt merkezinden de bahseden Özdemir, “10 tane yakıt tankı var ve 30’ar bin tondan. Limandan gelecek yakıtlar boru hatları yardımıyla bütün uçakların başına gidecek. 300 bin metreküplük yakıt için merkez kurduk” dedi.