Snowboard Dünya Kupası için nefesler tutuldu

Last Updated on 3 Aralık 2021 by Yaşar Çelik

Erciyes’te bu yıl Uluslararası Kayak Federasyonu’nun en prestijli sportif organizasyonlarından biri olan “Ford Snowboard Dünya Kupası” için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş. tarafından ve Ford Türkiye’nin destekleriyle üçüncü kez düzenlenecek olan yarışmada 19 ülkeden dünyanın en iyi 120 snowboard sporcusu mücadele edecek.

İtalya’nın en gözde kayak merkezleri Carezza ve Cortina; global çapta yarışların düzenlendiği Rogla (Slovenya), Bansko (Bulgaristan), Avusturya Alp’lerinin zirvelerinden biri olan Lackenhof gibi dünyaca ünlü kayak merkezlerinde gerçekleşen bu dev organizasyonun final etabı 3 Mart 2018’de ülkemizin en gelişmiş kış sporları ve turizm üssü Erciyes Kayak Merkezi’nde düzenlenecek.

19 ülkeden dünyanın en iyi 120 snowboard sporcusunun kıyasıya mücadele edeceği yarışma, şu an 210 cm kar kalınlığına sahip özel hazırlanmış pistte gerçekleşecek. Erciyes’te 2018 şampiyonunun belirleneceği ve Kristal Küre’nin sahibini bulacağı etkinlik, yerli yabancı birçok misafiri ağırlayacak.

“ERCİYES’E YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN MEYVESİNİ ALIYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik “Snowboard Dünya Kupası’nı” Türkiye’yi ve Kayseri/Erciyes’i uluslararası arenada layıkıyla tanıtmak için en önemli fırsatlardan biri olarak gördüklerini ifade ederek Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 10 yıldır Erciyes’e hem altyapı hem de istihdam anlamında ciddi yatırımlar yaptıklarını ve bunların meyvelerini almaya almaya başladıklarını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN KIŞ SPORLARI POTANSİYELİNİ ÇIKARMAK İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu anlamda bölge otellerinin de kendilerine tam destek vererek bugünkü başarılarına katkı sağladıklarını belirten Mustafa Çelik’in ardından Snowboard Dünya Kupası’na üçüncü kez ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı ise Olimpiyatlardan sonra böylesine büyük ve önemli bir organizasyonun ülkemizde Erciyes’te yapılıyor olmasının Türkiye’nin kış sporları potansiyelini dünyaya duyurmak adına bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Murat Cahid Cıngı, Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından sürekli tercih edilmelerinin sebebi hakkında şunları söyledi:

“Erciyes’in uluslararası standartlarda güvenlik ve lift sistemi ile donatılmış Alpler standardında 102 km uzunluğunda 34 farklı pistleri, konaklama ve ulaşım imkanlarının kolaylığı, üst düzey eğitimli ve tecrübeli ekibimiz gibi titizlikle üzerinde durduğumuz konular bizi tercih sebebi yapıyor. Dünya Kupası gibi sportif faaliyetler Erciyes’i kış sporlarında global çapta yer edinmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Eurosport ve 9 global yayın kuruluşu tarafından 35 farklı ülkede canlı olarak yayınlanarak yaklaşık 2,5 milyar kişiye ulaşan organizasyonu, 17 bin kişi yerinde izlemişti. Önümüzdeki ay bu organizasyon vesilesiyle minimum 22 bin ziyaretçi ağırlayacağımızı ön görüyoruz.”

TÜM DETAYLAR KURALINA GÖRE HAZIRLANDI

Kayseri Erciyes A.Ş adına tarihi organizasyonu gerçekleştiren ve extreme spor organizasyonlarındaki yüksek tecrübesi ile bilinen Playmaker Sports & Entertainment Ajans Başkanı Kerem Mutlu da güvenlik, beslenme, sağlık ve konaklama gibi tüm detayların, global yarış organizasyonunun özel kurallarına uygun şekilde hazırlandığını belirtti.