Hüseyin Baraner: TÜRSAB’ın adamıyım, kimsenin değil!

All Anatolia Müdürü Hüseyin Baraner

Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi olarak görev yapan turizmci Hüseyin Baraner, kimsenin adamı olmadığını sadece TÜRSAB’ın adamı olduğunu ve kuruma hizmet edeceğini vurguladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile ilişkisinin süreç içerisinde nasıl geliştiğini anlatan Hüseyin Baraner, “Ben yüzlerce bakanla onlarca valiyle kavga etmiş bir adamım. Beni onun bunun adamı diye lanse etmesinler. Ben TÜRSAB’ın adamıyım. İsimler beni alakadar etmez. Yeni kahraman da kral da istemiyoruz” diye konuştu.

Berlin’de devam eden ITB Turizm Fuarı’na katılan All Anatolia Müdürü Hüseyin Baraner, TÜRSAB ile olan hikayesini şöyle anlattı:

“Krizin tam Türkiye’yi vurduğu zaman hem hükümet hem de bazı önemli turizmciler beni çağırarak ‘TÜRSAB’ın yurt dışı temsilcisi olarak dünyada ve özellikle Avrupa’da ulaşabildiğin her yere ulaş’ dediler. O dönemde bir turizm seferberliği başlatmış olduğumuz için bu görevi memnuniyetle kabul etmiştim. Ben de ulaşabildiğim kadar her yere ulaştım. Hatta bazen bazı Alman toplantılarında Türk olduğum için kovuldum. Bırakın turizmi bizimle merhabalaşmak bile istenmiyordu.”

“BEN KİMSENİN ADAMI DEĞİLİM”

TÜRSAB’ın adamı olduğunun altını çizen Hüseyin Baraner, 18 yıl başkanlık yapan Başaran Ulusoy ile bir ilgisinin olmadığını ve hayatında sadece üç defa gördüğünü dile getirerek “Şimdiki TÜRSAB’da Firuz Bağlıkaya’nın da Emin Çakmak’ın da adamı değilim. Hiçbirisinin adamı değilim. Ben yüzlerce bakanla onlarca valiyle kavga etmiş bir adamım” açıklamasında bulundu.

CEBİMDEN BÜYÜK BİR EV PARASI ÇIKTI

Avrupa’daki en deneyimli turizmcilerden biri olduğunu belirten Baraner, Türkiye’nin dibe vurması kendisini çok rahatsız ettiği için koşturduğunu ve ancak bu işi yaparken cebinden çok para gittiğini de vurguladı. Hatta bir sürü resmi giderleri kendi cebinden ödediğini de açıklayan Baraner, konuşmasının devamında şunları söyledi:

YENİ KRAL İSTEMİYORUZ

“Bu süreç içerisinde ne devletten ne de TÜRSAB’dan para aldım. Hiç kimseden para almadım. Bu yapmış olduğum işin bütçesi artık beni aşıyor. Gerçekten Avrupa’da gün içerisinde bir toplantıya gitmem bin euro tutuyor. Ama ben bunu harcadım ve yaptım. Helal de olsun Türkiye’ye. Burada TÜRSAB eski modeliyle devam etmemesi lazım. Her genç TÜRSAB’ın yurtdışı temsilcisi olabilir. Yeni fikirlere, yeni genç ve dinamik kişilere ihtiyaç var. Başkanların bu noktada kahraman ya da kral olmaması lazım. Kimse onun bunun adamı olmaması lazım. Bu noktada Hüseyin Baraner ile TÜRSAB’ın isimleri yan yana geldiğinde ben TÜRSAB’ın adamıyım. İsimler beni alakadar etmez. Yeni kahraman da kralda istemiyoruz. ”

ALL ANATOLIA

Hüseyin Baraner’in Müdürlüğünü yaptığı All Anatolia, Anadolu turizmi ile dünya pazarlarını buluşturma misyonu ile yola çıkan, Almanya merkezli bir oluşum. Bünyesinde Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Gunther Ihlau, Almanya’nın tanınmış turizm yazarlarından Christopher Kubaseck gibi uluslararası etkiye sahip uzmanları da bulunduran All Anatolia, Türkiye kentlerini dünyaya tanıtmak için projeler öneriyor. Proje, deneyimli turizmci Hüseyin Baraner ve Adil Gürkan tarafından, 40 yıllık turizmcilik geçmişleri boyunca geliştirmiş oldukları güçlü iletişim ağını Anadolu’ya sunmak üzere kuruldu. Oluşum, dünya turizmine yön veren 200 bin seyahat ve tatil paketi satış elemanı ile Anadolu şehirlerini buluşturacak. Projenin Güney Doğu Anadolu Bölgesi ayağı için yapılan çalışmalar, Hüseyin Aslan tarafından koordine edilecek.

Hüseyin Baraner, sosyal medya hesabından da turizmdeki son faaliyetlerine ilişkin yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Berlin: ITB’ye 41. gelişim: Yazsam roman olur. Bu kitapta hepiniz ayrı kahramansınız. Konuya gelelim. Neşeliyim: Sokaktaki Almanı yeniden yakaladık- kazandık. Şimdi sıra zengin ve varlıklı Almanlarda. Turizm seferberliği benim için bugün son buluyor. Çıta yukseliyor; artık hedef Anadolu’ya kültür ve sanat turları seferberliği.