THY’de yolcu sayısı 5 milyonu aştı

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük simülatör eğitim tesisini kuruyor.

THY, Şubat ayında taşıdığı yolcu sayısıyla tarihinde ilk defa en yüksek doluluk oranına ulaştı. Yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 5,1 milyon kişi oldu.

Toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Şubat döneminde 6,9 puanlık artış ile yüzde 79,7 olurken, dış hat doluluk ise 6,6 puanlık artışla yüzde 79.1 olarak gerçekleşti.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre Türk Hava Yolları (THY) kapasitenin (arz, koltuk, kilometre) yüzde 14 arttığı Şubat ayında, toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 6,4 puan artışla yüzde 79,7 olarak gerçekleşti. THY bu rakamlarla tarihinde ilk defa Şubat ayında 5 milyon yolcu rakamını aşmış oldu.

Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre tüm bölgelerde yolcu doluluk oranı artış gösterdi. Kuzey Amerika 11,1 puan, Afrika 9,9 puan, ve Avrupa 6,3 puan artarak, en fazla artış gösteren bölgeler oldu.

Ocak-Şubat döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre talepte yüzde 27’lik artış sağlandı ve yolcu sayısı yüzde 31 artarak 10,8 milyona ulaştı.

30 BOEİNG UÇAĞI YOLDA

THY’ye, Şubat ayı yolcu sayısına ek olarak dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing’den de sevindirici haber geldi. Boeing, THY ile 25’i kesin, 5’i opsiyonlu toplam 30 adet 787-9 Dreamliner tipi yolcu uçağına yönelik sipariş anlaşmasının kesinleştiğini müjdeledi.