TÜROB: Turizm teşvikleri 2018 yılına olumlu yansır

TÜROB Başkanı Timur Bayındır

Hükümet tarafından açıklanan kruvaziyer gemilerine ve turist getiren uçaklara destek ödemesi ile ilgili açıklama yapan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Bu tip teşviklerin, turizmde umutla başladığımız 2018 yılında olumlu etkisi olacaktır” dedi.

Açıklanan tüm destek programlarının 2018 yılını da kapsaması gerektiğini daha önce dile getirdiklerini hatırlatan Timur Bayındır, kruvaziyer turizminde teşvikler çok önemli olduğunu vurgulayarak “Hükümetin bir an önce sigorta şirketleri ve Dış İşleri nezdinde girişimlerde bulunması lazım” şeklinde konuştu.

Teşvikler ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’de son 15 yılda çok önemli atak yapan kruvaziyer turizminin 1.5-2 yılda ağır darbe aldığını hatırlatarak birçok uluslararası cruise şirketinin, 800’den fazla gemi rotalarından Türkiye’yi çıkardığını söyledi.

KRUVAZİYERDE EN BÜYÜK DARBEYİ İSTANBUL ALDI

“Bu sektörde en büyük darbeyi en büyük potansiyeli olan İstanbul aldı” diyen Bayındır, “2017 Türkiye’de kruvaziyer yolcu trafiği yüzde 60’a yaklaşan oranda geriledi. Türkiye’de en çok uğranan limanlar İzmir, İstanbul ve Kuşadası. Bu limanlar arasında en çok etkilenen, İzmir ve İstanbul oldu. Salı Pazarı’ndaki inşaatın limanı kapatmasının da etkisiyle İstanbul kruvaziyer turizminden neredeyse tamamen çıktı. İstanbul’un bu sektördeki potansiyelini kullanabilmesi için acilen limana ihtiyacı var” yorumunda bulundu.

HÜKÜMET ALGI OPERASYONLARI İÇİN ÇALIŞMALI

Kruvaziyerde destek kararı olumlu olmakla birlikte aslında en büyük sorun sigorta şirketlerinin Türkiye’yi sigorta kapsamından çıkarmış olması olarak değerlendiren Bayındır, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yüksek palamar ücretlerinin yanı sıra halen limanların inşaat halinde olması konuyu daha karmaşık hale getiriyor. Avrupalı turist ve lokomotif olan kruvaziyer gemiler gelmedikçe yine bu döngüde devam ederiz. Unutmamak gerekir ki İstanbul kruvaziyer programından çıkınca kruvaziyer gemi satışları da düştü. Hükümetin bir an önce sigorta şirketleri ve Dış işleri nezdinde girişimlerde bulunması, Türkiye’ye yapılan bu algı baskısının kaldırılması için çalışmalar yapılması lazım.”

OTOBÜSLE YAPILACAK TURLARA YAKIT TEŞVİKİ YAPILMALI

Turist getiren uçaklara getirilen teşvikleri de olumlu karşıladıklarını ifade eden Bayındır, “Ama bu konuda daha önce de dile getirdiğimiz bir önerimiz var. Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Sırbistan’dan turizmciler, yakıt desteği benzeri bir teşvik uygulamasının ülkelerinden Türkiye’ye otobüsle yapılacak turistik turlarda talebi fazlasıyla artıracağını düşünüyor. Aynı şekilde benzer desteğin otobüs ile Yunanistan, Bulgaristan, Romanya başta olmak üzere diğer ülkelerden turist getiren otobüs işletmelerine de verilmesi 2018 yılı için Türkiye’ye yakın ülkelerden önemli bir cazibe oluşturacaktır” diye konuştu.