Amerika çalışma vizesi başvuruları başladı

Last Updated on 15 Mart 2018 by Turizm Günlüğü

Her yıl yüz binlerce kişinin başvuru yaptığı ‘Amerika Çalışma Vizesi’ başvuruları başladı. Nisan ayına kadar sürecek olan başvurularda 85 bin kişi çalışma vizesi sahibi olacak.

Vize Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Seda Darıcı, başvuruların Nisan ayının ilk haftasına kadar devam edeceğini belirterek 65 bin lisans mezunu, 20 bin ise yüksek lisans ve doktora mezunu olmak üzere toplamda 85 bin kişi çalışma vizesi sahibi olma şansı yakalayacağını söyledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Seda Darıcı, Amerika’da yaşamak ve yeni bir hayat kurmak isteyen üniversite mezunlarının H1-B; lise ve daha alt mezunların ise H-2B çalışma vizesinden faydalanabildiğini ve Amerika’da yasal olarak çalışma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Amerika çalışma vizelerine en fazla Hindistan vatandaşlarının sahip olduğunu belirten Seda Darıcı, bunun sebebinin ise Amerika’da faaliyet gösteren Hindistan menşeli danışmanlık firmaları olduğunu; başvuru sahibinin bu firma üzerinden çalışma vizesi alıp daha sonra başka firmalara transfer olabildiğinin altını çizdi.

DERNEKLER ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK YAPIYOR

Amerika çalışma vizesi için Hindistan firmalarına benzer şekilde faaliyet gösteren Türk firmalarının olduğunu kaydeden Seda Darıcı; derneklerinin bu konuda ücretsiz şekilde danışmanlık ve yönlendirme yaptığını da vurguladı.

BEDELLİ ASKERLİK MÜMKÜN

Amerika H1-B çalışma vizelerinin 3+3 yıllık şeklinde verildiğini belirten Darıcı; başvuru sahibinin Amerika’da üç yıl çalışması sonrası bedelli askerlik imkanından da faydalanabildiğini söyledi.