Gastronomi turizminde doğru ekipman önemli

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak

Last Updated on 15 Mart 2018 by Turizm Günlüğü

Geçen yıl Türkiye’ye gelen ve normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcama yapan gastronomi turistleri toplam harcamalarının yüzde 27’sini yeme-içmeye harcadı.

Gastronomi turizmi ile ilgili önemli bilgiler paylaşan TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, endüstriyel mutfaklarda kaliteli ürünlerin kullanılması için doğru ekipman seçiminin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 14,5 artış gösterdi. Dünya Ekonomik Forumu Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi sonuçlarına göre, 2017 yılında İspanya rekabette 1. sırada iken, Türkiye 44. sırada yer aldı. HowMuch verilerine göre ise en büyük turizm endüstrisine sahip ülke 488 milyar dolar ile ABD oldu. ABD’yi 224 milyar dolar ile Çin, 130,8 milyar dolar ile Almanya izledi.

Gastronomi turistleri, 2017 yılında normal turistten bir buçuk kat daha fazla harcama yaptı. Yabancı turistler toplam harcamalarının yüzde 20’sini yeme-içmeye ayırırken, gastronomi turistleri toplam harcamalarının yüzde 27’sini yeme-içmeye harcadı.

GAZİANTEP’İ BİLİYORLAR

Türkiye’deki gastronomi turizminde Gaziantep’in gastronomi şehri olma bilinirliği yüzde 37’lerde. Yani Gaziantep’te tatil yapan yabancı turistlerin yüzde 37’si Gaziantep’in UNESCO tarafından dünyadaki birkaç gastronomi şehrinden biri olarak seçildiğini biliyor.

MUTFAKLARDA PASLANMAZ ÇELİK ÜRÜNLER KULLANILMALI

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, endüstriyel mutfak ekipman seçimiyle ilgili şu bilgilere değindi:

“Endüstriyel mutfaklarda tüm ekipmanların hijyen ve dayanıklılık açısından paslanmaz çelikten üretilmiş olması gerekiyor. İşletmeler de bu yüzden mikrop barındırma oranı düşük olan ekipmanları tercih etmeliler. İnsan sağlığını koruyan paslanmazlar, uzun ömürlü oldukları için maliyet avantajı da sağlıyor. Yatırım maliyetleri ilk etapta bütçeyi zorlasa da, verilen hizmetin kalitesi müşteri memnuniyetini artıracaktır. Detaylı bir tüketici analizi yapıldıktan sonra, ham maddesi paslanmaz çelik olan bütçeye uygun ekipmanlar seçilmeli. Endüstriyel mutfakta doğru ekipman seçimi, gastronomi turizmimizin gelişimi için oldukça önemli.”

Paslanmaz çelik, endüstriyel mutfak ürünlerinin ana ham maddesi olarak biliniyor. Türkiye’de paslanmaz çelik ithalatı başta Almanya olmak üzere İspanya, Finlandiya, İsveç, Fransa ve ABD’den yapılıyor. Alüminyum, saç, plastik ve bakalit de Almanya, ABD ve Rusya gibi ülkelerden ithal ediliyor. Ekipman maliyetleri bu yüzden cep yakıyor.

PASLANMAZ ÇELİKTE MALİYETLER DÜŞÜRÜLMELİ

Maliyet sorunu için bir çözüm önerisi sunan Ahmet Gürkaynak, Türkiye’de maliyetlerin rekabet ortamı yaratacak seviyeye çekilmesi gerektiğini belirterek gerekli kalemlerde indirim ve desteklerin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bunun için de gerekli kalemlerde indirim ve destek sağlanmalı. “Cihaz üretiminde kullanılan yan sanayi malları ve yedek parçalar maliyeti artırıcı etkiye sahip” diyen Gürkaynak şöyle konuştu:

“Eğer ürünler ucuzlarsa paslanmaz ürün kullanımı artacaktır. Orta ve küçük gıda işletmelerinde kullanılan ve hijyen şartlarına uygun olmayan malzemelerin kullanımı da bu sayede ortadan kalkacaktır.”