Turizmdeki canlanma iş arayışında olanları umutlandırdı

Kariyer.net’in yayınladığı İstihdam Endeksi’nin 2018 Şubat verilerine göre yaz mevsiminin erken gelmesi turizm sektörünü canlandırdı.

Ocak ayında tüm pozisyonlarda görülen artışın Şubat ayında da devam ettiğini belirten Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Turizm, yayınlanan iş ilanı sayısının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56’lık bir artış göstermesi nedeniyle öne çıkıyor” dedi.

Türkiye’nin en büyük online platform Kariyer.net, istihdam piyasasının nabzını tuttu. Yayınladığı İstihdam Endeksi’nin 2018 Şubat verilerine göre yayınlanan yeni iş ilanlarındaki artış, geçtiğimiz yılın aynı ayıyla kıyaslandığında; Antalya yüzde 55 ile en yüksek artış görülen şehir; Turizm ise yüzde 56’lık oranla en çok artış yakalayan sektör konumuna yükseldi.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal

TURİST SAYISI İSTİHDAM PİYASASINI HAREKETLENDİRDİ

İstihdam piyasasındaki olumlu havanın baharda da devam edeceğini öngördüklerini söyleyen Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Yeni yayınlanan iş ilanı sayısının geçtiğimiz yılın yüzde 40 üzerinde olmasından hareketle, istihdam piyasasındaki olumlu tablonun devam ettiğini görüyoruz. Sektörel olarak bakıldığında; Turizm, yayınlanan iş ilanı sayısının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56’lık bir artış göstermesi nedeniyle öne çıkıyor. Bu artışın arka planında Turizm sektöründe yaşanan hareketlilik var; bu noktada Ocak ayında Türkiye’ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38 oranında artmasının istihdam piyasasına da pozitif yansıdığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Rapora göre Şubat ayında en çok ilan yayınlayan ve istihdama en çok katkı sağlayan Üretim ve Endüstriyel Ürünler sektörü reel üretimdeki artışın da sinyalini verdi.

EN ÇOK ARANAN POZİSYON: SATIŞ TEMSİLCİSİ

Şubat ayında da en çok aranan pozisyon ise “Satış Temsilcisi” olurken geçen yıla göre en dikkat çeken yükseliş yüzde 55 ile Depo Elemanı pozisyonunda yaşandı. Depo Elemanına olan ihtiyaç, başta Perakende olmak üzere Hızlı Tüketim Ürünleri, Dayanıklı Tüketim Ürünleri ve E-ticaret gibi sektörlerdeki hareketliliğe paralel olarak artış gösterdi. Depo Elemanı pozisyonunu Yazılım Geliştirme Uzmanı (+ yüzde 51), Mühendis (+ yüzde 41) ve İnsan Kaynakları Uzmanı (yüzde 40) pozisyonları takip etti. Geçen aya göre en büyük artış ise Turizm sektöründe yaşanan hareketliliğe paralel olarak Resepsiyonist (+ yüzde 12) pozisyonunda meydana geldi.

İSTİHDAM FIRSATI OLAN ŞEHİRLER

En çok istihdam fırsatı bulunan şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Geçen yıla göre istihdam fırsatında artış yakalayan şehirler ise şöyle sıralandı: Antalya (+ yüzde 55), Tekirdağ (+ yüzde 52) ve Adana (+ yüzde 44). Geçen aya göre yaşanan değişime bakıldığında da Antalya yüzde yüzde 12’lik artışla yine başı çekti.

İSTİHDAMIN LİDERİ: ÜRETİM-ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER SEKTÖRÜ

Üretim-Endüstriyel Ürünler sektörü; Ocak ayında Tekstil sektöründen aldığı liderlik konumunu korudu ve en çok ilan yayınlanan sektör oldu. Yükseliş trendinde olan Turizm sektörü ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56’lık bir oranla en çok artış yakalayan sektör oldu. Turizmin ardından Üretim-Endüstriyel Ürünler yüzde 49 artışla ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 46 ile Bilişim, yüzde 42 ile de Tekstil sektörleri izledi.

EN ÇOK GARSON, SEKRETER VE TEMİZLİK GÖREVLİSİ ARANDI

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasına yeni bir soluk getiren mobil uygulaması “İşin Olsun”un verilerine göre, Şubat ayında en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar sırasıyla Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Aşçı oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Çağrı Merkezi Elemanı olarak sıralandı.