Gelen turist 1-2 avroluk turist!

Antalya Kaleiçi, 2016 ve 2017’nin aynı dönemine oranla turist artışıyla dikkat çekiyor. Ancak gelen turistin alışveriş yapmadığından yakınan KALEDER Başkanı Hasan Kilit, “Gelen turist 1-2 avroluk turist. Taksi parasını verip geziyorlar, bol bol fotoğraf çekiyorlar. Buraya gelen turist, esnafa da bir şeyler bırakmalı” diye konuştu.

Antalya Kaleiçi bölge esnafı ise turist hareketliliğini ‘kuru kalabalık’ olarak nitelendiriyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre yaklaşan Nevruz Bayramı öncesi Antalya’yı tercih eden İranlı turistlerin yoğunlukta olduğu Kaleiçi turist sayısı açısından 2016 ve 2017 yılının aynı dönemine göre ciddi artış kaydetti.

Turist artışının fiyat düşüklüğünden kaynaklandığını ifade eden KALEDER Başkanı Hasan Kilit, “Gelen turiste hiçbir itirazımız yok ama birazda esnaf açısından para bırakıyor olmaları çok önemli. İtirazımızın olmaması bizim örf ve adetlerimizden kaynaklanıyor. Buraya gelen yerli olsun yabancı olsun, başımız üstünde yeri var. Ama işin ekonomik tarafına geçtiğimiz zaman geçen seneki fiyatın daha altlarında fiyatımız. Yunanistan, İtalya, Fransa arttırmış da arttırmış, biz geçen seneki fiyatın altında olmamıza rağmen gelen turist ucuzluğa geliyor. Yani gelen turist 1-2 avroluk turist. Taksi parasını verip geziyorlar, bol bol fotoğraf çekiyorlar. Buraya gelen turist, esnafa da bir şeyler bırakmalı” dedi.