Trabzon uçak kazası havalimanında onarım çalışmalarını başlattı

Son Güncelleme Tarihi

Trabzon Havalimanı’nda pistten çıkıp yamaca saplanan uçak kazasının ardından Trabzon Havalimanı’nda, onarım yapılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Trabzon Havalimanı’nın pist, apron ve taksi yolu sahaları onarılacak.

Ocak ayında, Ankara-Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait PC8622 sefer sayılı yolcu uçağı, denize 25 metre kala yamaca saplanıp durabilmiş 162 yolcu ve 6 mürettebat, sorunsuz bir şekilde kurtarılmıştı.

Söz konusu olayın ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama da “Mevcut pist 4 santimetre tıraşlanacak, ardından tekrar 4 santimetre asfalt yeni aşınma tabakasıyla kaplanacak. Pist aydınlatma sistemi, ‘CAT II’ kategorisine göre yenilenecek. 400 metrekare büyüklüğünde regülatör binası ve 11 pist başında istinat duvarı yapılacak” denildi.

Ayrıca havalimanı uçuş trafiğine kapatılmadan belli saatler arasında yapılması planlanan onarımların yapılacağı tarih ve saatlerin belirlenmesine ilişkin çalışmaların devam ettiği aktarıldı.