“Küba’nın sunduğu turizm fırsatları kaçırılmamalı”

Küba’nın Türkiye ve Türk iş adamları için önemli yatırım fırsatları barındırdığını belirten Küba İş Konseyi Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Küba’nın başta turizm olmak üzere sunduğu bu fırsatları kaçırmamak gerekiyor” dedi.

Küba’nın kendilerinden çok ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulayan Mehmet Kutman, Türkiye’de Küba’ya olan ilgilin her yıl giderek arttığını söyleyerek daha fazla insanın bu ülkeye gitmesinde aracılık etmekten mutlu olduklarını ifade etti.

DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi’nin düzenlediği ve dört yıl boyunca günlük hayattan çekilen fotoğraflardan oluşan ‘Küba, 2013-2016 Fotoğraf Sergisi’ açılışı için bir araya gelen iş ve sanat dünyası iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri ele aldı.

KÜBA TÜRKİYE İÇİN YATIRIM FIRSATLARININ OLDUĞU BİR YER

Davette konuşan Küba İş Konseyi Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Küba’nın Türkiye için asıl öneminin Türk iş dünyası için başta turizm olmak üzere önemli yatırım fırsatları barındırmasından geldiğini söyleyerek “Küba ile ticaretimiz potansiyelinin altında seyrediyor. Rakamlar hala mütevazı olmasına rağmen 2017’de ihracatımız, 2016’ya göre yüzde 158 artış göstererek 7,9 milyon dolardan 20,4 milyon dolara yükseldi. 2015 yılından bu yana iki ülke ilişkileri hızla gelişiyor” dedi.

KÜBA’NIN KALPLERİMİZDE AYRI BİR YERİ VAR

Global Yatırım Holding’in bağlı şirketi Global Ports Holding’in 7 ülkede ikisi ticari olmak üzere 15 liman ile dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olduğunu hatırlatan Kutman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyüdükçe dünyanın dört bir yanındaki duraklarla temasa geçiyoruz. Karayipler’e özel bir ilgimiz var. Küba’nın sunduğu bu fırsatları kaçırmayalım. Karayipler’in dünya ile her geçen gün bütünleşen en büyük ekonomisi ile işbirliğimizi geliştirelim. Küba’nın kalplerimizde ayrı bir yeri var. Küba’yı sayısız defa ziyaret ettik. Ülkemizde de Küba’ya ilgi her yıl giderek artıyor. Daha fazla insanın bu güzel ülkeye gitmesine aracılık edersek mutlu oluruz.”

THY’nin İstanbul – Havana uçuşlarının önemine de değinen Kutman, “Direkt uçuşlar iki ülkenin kültürel ve ekonomik ilişkilerinde çarpan etkisi yapıyor” şeklinde konuştu.

Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ve Küba İş Konseyi Başkanı – Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman

SAĞLIK TURİZMİNDE KÜBA’YA DAVETLİYİZ

Davete katılan Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ise ülkesinde Türk yatırımcılar için turizm, tarım, işlenmiş gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında fırsatlar bulunduğunu ifade etti.

Küba’nın ilaç ve genel olarak sağlık sektöründeki gelişmişliğinin bütün dünyanın farkında olduğunu söyleyen Nunez, “Türkiye’de ilaç üretimi bizim için mümkün. Bunu yaptığımız ülkeler var. Türkiye’de bazı saygın kuruluşlarla Türkiye’de ortak ilaç üretimi için görüşmeler yapılıyor” diye konuştu. Nunez, sağlık turizminde de Türkleri Küba’ya beklediklerini belirtti.

TÜRK TURİST SAYISI 20 BİN

Nunez, THY’nin direkt Havana seferlerinin başlamasının ardından Küba’yı ziyaret eden Türk turist sayısı önemli bir artış gösterdiğini anlatan Nunez, “Türk turist sayısı son olarak 20 bine ulaştı” dedi. Karşılıklı ticaret hacminin olması gerektiği düzeyde seyretmediğini kaydeden Nunez, bununla birlikte artacağına inandığını kaydetti.