Adana’nın tarihi konakları turizme kazandırılıyor

Son Güncelleme Tarihi

Adana Büyükşehir Belediyesi, Kayalıbağ Mahallesi’nde 9’u tescilli toplam 31 tarihi binanın restore edilmesi ve turizme kazandırılması için proje hazırladı.

Kent Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı yöneticileri, ‘Kayalıbağ Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi’ çerçevesinde Kayalıbağ Mahallesi’nde 26 bin 009 sokağı içine alan 2 bin 200 metrekarelik alanda restorasyon çalışması yapacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden alınmıştır (Şeyh Cemil Nardalı Konağı)

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda başlatılan projede Adana Atatürk Müzesi’nden Avukat Turan Arın Sokağı’na kadar uzanan 26 bin 009 sokaktaki 9 adet tescilli kültür varlığı konak ile 22 adet tarihi yapının restorasyonu ön görüldü.

Milliyet’te yer alan habere göre toplam 31 binanın cephe ve çatı sağlıklaştırmasının yanı sıra antik kale kalıntısının korunup, tescilli yapıların çevresinde meydan düzenlemesiyle bu bölgenin turizm değerinin arttırılması amaçlanıyor.

Tarihi Tepebağ evlerinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, cephe sağlıklaştırmaları, kentsel tasarım ve aydınlatma projelerinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda onaylanmasının ardından çalışmalara başlanacağı bildirildi.