Türkler 2017’de en çok bu ülkelere seyahat etti

ABD'nin Eski Başkanı Barack Obama, 30 CIA Ajanıyla Birlikte Ege'nin Büyüleyici Adalarında Tatil Keyfi Yaşıyor
ABD'nin Eski Başkanı Barack Obama, 30 CIA Ajanıyla Birlikte Ege'nin Büyüleyici Adalarında Tatil Keyfi Yaşıyor

Last Updated on 6 Nisan 2018 by Turizm Günlüğü

Hotels.com tarafından her yıl yayınlanan Hotel Price Index (Otel Fiyat Endeksi) araştırması açıklandı. 2017 yılında Türk gezginlerin seyahatleri için tercih ettiği en popüler ülkeler sıralamasında ABD ilk sırada yer aldı.

Yayınlanan endekse göre üç yıldır 2017 yılında ilk kez tüm dünyada bir gecelik konaklama için ödenen fiyatlar yüzde 2 oranında arttı.

2017 verilerinin değerlendirildiği en son endekste, geçtiğimiz yıl Türklerin en fazla ziyaret ettiği ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İtalya olarak sıralanırken en popüler ilk üç şehir ise Paris, Pattaya ve Amsterdam oldu.

Aynı listede Londra 2016 yılına göre bir basamak yükselerek 4. sıraya otururken; Roma da bir basamaklık bir yükselişle 5. sırada yer aldı. Roma’yı Phuket, Berlin, Milano, Dubai ve Barselona takip etti.

Endekste popüler destinasyonlar arasında yer alan Tayland, Phuket ve Pattaya gibi noktalar ise Türkler’in sıcak ve güneşli iklimlere olan merakını gösteriyor.

Türk gezginler için en popüler ülkeler ve şehirler:

1- Amerika Birleşik Devletleri
2- Almanya
3- İtalya
4- Tayland
5- Fransa
6- Yunanistan
7- Hollanda
8- İspanya
9- Birleşik Krallık
10- Ukrayna

1- Paris
2- Pattaya
3- Amsterdam
4- Londra
5- Roma
6- Phuket
7- Berlin
8- Milano
9- Dubai
10- Barselona

Hotels.com Başkanı Johan Svanstrom, bu yılki endeks ile ilgili şunları söyledi: “Rekor ziyaretçi büyümesine sahip çok sayıda pazar ile küresel ortalama konaklama fiyatlarındaki hafif artış, güçlü bir seyahat ekonomisine ve tüketicilerin dünyayı deneyimlemelerine yönelik artan bir arzuya işaret ediyor. Kültürel etkinlikler, sadece izlemekle kalmayıp etkinliklerin bir parçası olma arzumuzu tetikleyerek seyahat etme isteğimize her zamankinden daha çok ilham verdi.”

GECELEME FİYATLARI 2016’YA GÖRE DÜŞTÜ

Yurt içinde Türk gezginler tarafından ödenen bazı en iyi geceleme fiyatları, 2016 yılı ile karşılaştırıldığında, fiyatlar Bodrum’da yüzde 8, Antalya’da yüzde 6 ve Marmaris’te de yüzde 10’luk bir düşüş gösterdi. Fethiye’deki fiyatların yüzde 15 düşmesiyle ortalama geceleme fiyatı 307 TL’den 260 TL’ye kadar geriledi.

YABANCI TURİSTLER İÇİN EN POPÜLER ŞEHİR İSTANBUL 

2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı gezginler için İstanbul hala en çok ziyaret edilen şehir olmayı sürdürürken; Türkiye’nin en önemli turistik bölgeleri olan Antalya, Alanya, Bodrum ve İzmir ziyaret edilen en popüler şehirler arasında ilk beşte yer aldı.

2017 yılında Uluslararası gezginler için Türkiye’deki en popüler şehirlerin sıralaması ise şöyle:

1- İstanbul
2- Antalya
3- Alanya
4- Bodrum
5- İzmir
6- Side
7- Ankara
8- Fethiye
9- Belek
10- Nevşehir