Kleopatra’ya her yıl 2 milyon turist

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve adını Mısır kraliçesi Kleopatra’dan aldığı rivayet edilen Kleopatra Plajı, her yıl 2 milyonu aşkın turist ağırlıyor.

Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu, ilçeye gelen turistlerin denize girdiği en önemli noktalardan biri olan plajın bugüne kadar milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırladığını söyledi.

Kale yarımadası çevresinde Mısır Kraliçesi Kelopatra’nın denize girmesiyle bu adı alındığı rivayet edildiğini aktaran Servet Şakiroğlu, “Milattan önce 69-30 yılları arasında Romalı Antonios tarafından Sedre Köyü (sedir ağaçlarının yoğun olduğu bölge) Mısır donanmasının yapılması için Mısır Kraliçesi’ne hediye edildiği rivayet ediliyor. Mısır kraliçesinin de burada sürekli denize girdiği ve kumlarına aşık oluşu rivayetiyle günümüzde önemi artıyor” dedi.

Milliyet’te yer alan habere göre plaj hakkında “Şehir merkezinde denize girilen dünyanın ender yerlerden biri” diyen Servet Şakiroğlu, şöyle konuştu:

“2 kilometre uzunluğa sahip olan plajımız pirinç tanesi büyüklüğündeki kumları ve berrak deniziyle turistlerin ilgisini çekiyor. Plaj çevresinde yapılan aktivitelerinde büyük bir payı var. İlçede ilk plaj organizasyonları da burada başladı. Alanya, yılda yaklaşık 3,5 milyon turist ağırlıyor ve bu turistlerin yüzde 80’i Kleopatra Plajı’ndan denize giriyor. Özellikle Orta Avrupa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, İskandinavlar ve Ruslar ağırlıkta. Geçen yıl ile bu yıl arasında yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. İyi bir sezon geçireceğimizi umut ediyoruz.”