Otellere, Doğru Dijital Pazarlama için Anahtar Niteliğinde Öneriler

Last Updated on 1 Haziran 2020 by Yaşar Çelik

Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat, Influencer Marketing’den sosyal medyanın satın almaya etkisine; sanal gerçeklikten, deneyimlemeye kadar otellere doğru dijital pazarlama için anahtar niteliğinde önerilerde bulundu.

Konaklama sektörünün en çok karşılaştığı zorluklardan biri pazarlama. Üstelik internetin devreye girmesiyle pazarlama biçimleri de değişmeye başladı. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen otel araştırma-fiyat kıyaslama sitesi Neredekal.com’un Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat, online kanallar yolu ile trafik oluşturma ve bu trafiği satışa dönüştürme faaliyeti olarak tanımlanan dijital pazarlama konusunda otellerin neler yapması gerektiğini Turizmgunlugu.com’a anlattı.

Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat, otellere doğru dijital pazarlama için anahtar niteliğinde önerilerde bulundu.

“BİRAZ DEJENERE EDİLSE DE INFLUENCER MARKETING’İN ÖNEMİ YADSINAMAZ”

“Türkiye’deki pek çok tur operatörü bile yeni yeni dijital pazarlamayla tanışıp bu alanda doğru işler yapmaya başlamışken, bunun otele doğru inmesi ve otellerin de dijital pazarlamayla ilgili doğru işler yapması, daha uzun zaman alabilir. Sosyal medya ve oteller denilince Influencer Marketing dediğimiz sosyal medya fenomenlerini otelde konaklatıp, otelle ilgili bir hikâye yaratmak ilk akla gelen seçenektir ama işi dijitalinden ya da pazarlamasından çıkarıp konuyu biraz daha şöyle değerlendirmek gerekir: Otelci, operatör ya da metasearch sitesi olarak aslında turizmde hayal satıyorsunuz. İnsanların 5-6 ay sonra gideceği bir hayali satıyorsunuz. Dolayısıyla o hayali insanların kafasında gerçek kılacak her şeyi yapmanız gerekir. Fotoğraf, bunun yıllar yılı değişmeyen örneğiydi, şimdi video diyoruz, sonra sanal gerçeklik yani VR diyeceğiz… Bu işin fiyatı, yorum kısmı, pek çok işin hikâyeleştirilmesi, konseptler vs. bunların hepsi aslında insanların kafasında o hayali gerçek kılmak için yapılıyor. Burada Influencer Marketing önemli bir çıkış noktasıdır. Influencer Marketing; Youtube, Facebook, Twitter, Scope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla ürününüz ya da markanız hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır.

Yaklaşık 4-5 yıldır çok işe yarayan bu yöntemin de sınırlarının çok zorlandığını görüyoruz. Biz birçok Influencer isim ile görüşüyoruz, işini çok iyi yapanlar da var ama bazı Influencerlar bu işi biraz dejenere etmeye başladı. Buna rağmen Influencer Marketing’in etkisi kesinlikle yadsınamaz. Dolayısıyla bir otelin sosyal medya üzerinden kendini gösteriyor olması bence çok doğru bir yaklaşım.

Ekran Görüntüsü Ana Sayfa

“SOSYAL MEDYA, SATIN ALMAYA GİTMEDEN ÖNCEKİ ARAŞTIRMA SAFHASINDA ÖNEMLİ”

Dijital pazarlamada satın alma aşamalarının bazı noktaları vardır. Öncelikle insanlara sizinle ilgili bir done vermeniz gerekir. Satın almadan önce insanlar sizi araştırır. Sosyal medya aslında bu araştırma safhasında çok önemli. Satın alma aşamasında da insanların karşısına çıkmak zorundasınız. Bu da bizim gibi metasearch ya da arama kanallarıyla oluyor. Türkiye’nin otel listeleme platformu olarak, biz de dijital pazarlama yatırımına çok ciddi bütçeler harcıyor ve Neredekal.com’a rafine bir trafik getiriyoruz. Aslında diğer metasearch kanallarının yaptığı şey de budur. Bizim amacımız, bu rafine trafiği en verimli şekilde paydaşlarımıza yönlendirmek. Dolayısıyla çalıştığımız birçok operatöre ki biz onlara partner diyoruz, onların harcadığı paranın üzerine biz de bir para harcayıp rafine bir trafik getiriyoruz. Biz aslında operatörlere gelir yaratan bir kanalız.

“SADECE BİR KANALA YATIRIM YAPARAK DİJİTAL KANALDAN GELEN SATIŞINIZI ARTTIRAMAZSINIZ”

Dijital pazarlamayı Türkiye’ye ajanslar getirdi. Şirketleri bilinçlendirmek için belki beş yıl boyunca dijital pazarlamayı anlattılar. Şu anda şirketlerin çok büyük bir kısmı ajanslardan ziyade bu işi kendi içinde çözüyor. Çünkü dijital pazarlamanın önemini anladılar. Dolayısıyla işin gideceği yer orası olsa bile, hiçbir kanal birbirine rakip değildir. Sadece bir kanala yatırım yaparak dijital satışınızı arttıramazsınız. Sadece Google AdWords’te otelinize reklam vererek kalkınamazsınız çünkü otelinizi arayan insan yok. Facebook’ta, gazetede, televizyonda vs. bir yerde isminizi duyurmak zorundasınız ki insanlar sizi arasın. Antalya’ya gitmek isteyen yılda 40 milyon ziyaretçinin yüzde 15’i Neredekal.com’da Antalya arar. Bu yüzde 15’i yakalamak ulaşmanız gereken hedeflerden birisidir. Bunun gibi çok farklı kanallar vardır. Bu kanalları birbirinin alternatifi gibi görmekten ziyade, hepsini aynı çatı altında nasıl kullanabilirizi düşünmek daha verimli olur.

“BÜTÜN YORUMLAR OLUMLUYSA İNSANLAR ‘BU OTEL MÜKEMMEL’ DEMİYOR”

Oteller için deneyimleme ve bu konuda yapılan yorumlar kesinlikle insanları etkiliyor. Fakat insanlar sadece yorumlara bakarak da rezervasyon yapmıyor, bunları kendi zihin süzgeçlerinden de geçiriyor. Sadece olumlu yorum almış bir otel yanında olumlu ve olumsuz yorum almış bir otel daha çok tercih ediliyor. Bütün yorumlar olumluysa insanlar ‘Bu otel mükemmel bir otel’ demiyor, olumlu ve olumsuz yorumlar duymak istiyorlar. En son kendi muhakeme yetenekleriyle karar veriyorlar. Burada önemli olan yorumu doğru zamanda, doğru kişiden almak ve bunu değerlendirmektir. Yorumlarla ilgili olarak genel anlamda negatif bir durum vardır. Ülkemizde internet biraz dert yanma, sorun anlatma, problem gösterme yolu olduğundan dolayı, genelde otel yorumlarının şikâyete dönük olduğunu gözlemliyoruz. İyi bir tecrübe yaşadığımızda onu yansıtmak da çok önemli. Bizim burada şirketçe kendi aramızda paylaştığımız, bizi çok mutlu eden yorumlar da var. Küçük bir otelde, otelin yemeklerini yapan kişi öyle bir reçel yapmış ki, 7 kişi yorumunda ‘Evet, o reçel mükemmeldi’ diye bu reçelden bahsetmiş.

“OLUMSUZ YORUMLAR GÖRMEMEZLİKTEN GELİNMEYİP DEĞERLENDİRİLMELİ”

Paylaşılan olumsuz yorumları insanlar ve oteller değerlendiriyor. Bundan 4 yıl kadar önce bir otelde yaz sürecinde klima arızalanmış… Tesadüfen bir konuğa denk geliyor ve o da bunu yazıyor. Biz de doğal olarak sitemizde bu yoruma yer veriyoruz. Sonrasında işletmecisi değişiyor ve bütün klimaları yeniliyor. Yeni işletmeci bizi arayıp klimaları değiştirdik, artık öyle bir şey yok. Bu yorumu kaldırın’ dediğinde, bizim satışçımız gitti baktı ve onu doğrulamak istedi. Yorum kısmı, üzerinde 5 saat konuşabileceğimiz çok ayrıntılı bir konu. Orada konaklamayan insanların da, yorum yapmasını engellemek zorundasınız. Otelin ya da kullanıcının bunu negatif yönde manipüle edebileceğini düşünerek doğru tarafta durmak zorundasınız. Çünkü biz burada taraf değiliz. Biz insanlar sadece doğru yorum girsinler ve bu yorum başka insanlara da yol gösterebilsin istiyoruz. Bizim durduğumuz nokta bu ve bu noktada durmaya da devam edeceğiz. Yakın zamanda yorumla ilgili bir geliştirmemiz ve biraz yapı değişikliğimiz olacak. Daha çok yorum almaya yönelik geliştirmelerimiz olacak. O da umarım insanlara daha fazla yorum gösterebilmek adına bizim için iyi olur.

“İNTERNET SAYFASININ ÖTESİNDE İNSANLARI DOYURACAK FARKLI ŞEYLER GEREKİYOR”

Neredekal.com olarak biz şu anda yeni nesil filtrelemede, insanların satış danışmanlarımıza ne sorduğunu modelliyoruz. İnsanlar karşısında birebir satışçıyı gördüğü zamanki sorguladığı şey ne? Ben kendi örneğimi ses kaydına almıştım, bunu biraz etüt ettik. Sonra satışçıyla görüşülen birkaç oturumu daha kaydettik. ‘Ben çocuğumla gittiğim zaman rahat edebilecek miyim’ diye soruyorlar. İnternet sayfası size bunun cevabını veriyorsa, o da tatmin eder ama o da bir yere kadar tatmin eder. Dolayısıyla orada insanları doyuracak farklı şeyler sunmanız gerekiyor. Çocuğa uygun değil de çocuğa uygun otel çünkü bu var şu var… Denizi çakılı değil kumlu. Çocuk havuzu var. Eğer dışarıda hava soğuk olursa kapalı havuzu var. Çocuğunuz için bebek mini barı var ama şeker yok… Artık aileler onlara kadar dikkat ediyor. Dolayısıyla biraz bu konu üzerinde durarak, bu sorulara cevap veren yeni bir model üzerine çalışıyoruz. Umarım yaza kadar yetiştiririz çünkü çok müthiş bir yenilik olacak.

“YENİ NESİL FİLTRELEMELERİN ARDINDAN İŞ YAPAY ZEKÂYA DOĞRU GİDİYOR”

Bu iş aslında daha sonrasında yapay zekâya kadar gidebilecek bir nokta olacak. Çocuklu ailelerin tatilini şekillendiren kriterler belli. Tümünü kağıda dökseniz 20 ile 30 arası kriter görürsünüz. Bunu siz sitede doğru gösterip insanlara ‘çocuklu tatil başkadır, siz gelin buna bakın’ dediğiniz zaman insanların gideceği yer bellidir. Tesisleri buna göre kategorize edip, içeriği buna göre sunduğunuz zaman insanlara geçekten çok hızlı bir tecrübe yaşatacaksınız. Ancak normal şartlarda bizim bile sayfamızda şu anda çocuklu bir aile geldiği zaman 6-7 tane kriter seçebiliyor. Çocuğu olan bir aileye, ‘Denize 500 metre mesafedeyiz, yürürsünüz’ diyemezsiniz. Onun içeriğini bir filtreye entegre edip ‘Çocuklu Tatil Başkadır’ isimli bir filtremiz olacak. Aramızda çok konuşup heyecanlandığımız, Tam Instagramlık Oteller filtresi koyacağız. ‘bu otele giderseniz Instagram için size mükemmel fotoğraflar çıkacak’ diyebileceğimiz filtremiz de olacak. ‘Tatil Engel Tanımaz’ filtresini konuşuyoruz. Otelin tesis özelliklerinde bir seçenek olarak var ama bunu daha da derinleştiriyoruz. Engelliler için inanılmaz yatırım yapan oteller var. Bunları öne çıkarmak istiyoruz. Sadece otelleri kategorize edip ‘bakın bu oteller’ demek de değil amacımız… ‘Bu oteller çünkü bu otelde bu var, şu var, engelli asansörü var’ vs. diye şu anda 10 civarında filtre üzerinden ilerliyoruz. Bu filtrelerin yapımında yine Influencerlardan faydalanacağız. Sosyal medyada çok ciddi etkisi olan çocuklu fenomenlere ‘hangi oteller sizin için önemli’ diye sorup bu filtrelere yer vereceğiz. Şu anda yaza yetiştiririz gibi görünüyor. Bu çok ciddi bir proje çünkü insanlara iyi hizmet sumak zorundayız ki bizi tercih etsinler. Biz bu yeni nesil filtreleri oluşturduktan sonra insanların eğilimine göre de yapay zekâyla ‘Bunu seçiyorsanız siz muhtemelen buraya gideceksiniz’ diye de bir kaç sene sonra, otel önerisinde bulunabilmeyi hedefliyoruz.

“DENEYİMLEME VE YORUMLARIN YANI SIRA SANAL GERÇEKLİK DE ÇOK ÖNEMLİ”

Bize şu anda her hafta 6-7 tane farklı otelin videosu geliyor. 5 kişilik bir ekiple gidilip drone çekimlerle, otellerin teker teker vidoları çekiliyor. Bu, sanal gerçekliği yansıtma arayışımızın bir sonucudur. Yıllar önce sanal tur yaptık. 700 tane otelin 360 derece deneyimleyerek gezilmesini sağladık. Şu anda hâlâ var o oteller. Sonuç olarak yorum da, fotoğraf da bunun için. Aslında sanal gerçeklik dediğiniz şey turizmin kendisidir. İnsanların kafasında o gerçekliği yaratmak zorundasınız çünkü hiç de az bir para istemiyorsunuz. Bir tatil için sepette ortalama 3-4 bin lira para istediğiniz için, o kişinin de bunu verirken çok fazla sorgulaması, değişik yerlere bakması gayet normal. Neredekal.com olarak turizm pazarlamasının yanı sıra aynı zamanda bir teknoloji şirketiyiz. Bu sebeple her an yenilikçi teknolojileri kullanarak iş geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Nasıl 0850’li telefonla otellere ulaşabilmeyi ilk defa Türkiye’de Neredekal.com kullandıysa, şu anda belki Türkiye’de hiç kullanılmayan ama kullanılsa çok ciddi performans gösterecek bir araç, bir teknoloji, bir kod altyapısı vs. bunun peşinde olmak zorundayız. Çünkü ancak bu şekilde globalle rekabet edebiliyorsunuz. 11 senelik bir internet şirketi olmak ancak böyle olur. Neredekal.com olarak listelediğimiz 14 bin 700 otel var ancak biz operatörler ya da Booking.com gibi konuya bakmayıp, kalınabilecek bütün alternatifleri platforma sokmaya çalışıyoruz. Türkiye’de en fazla oteli listeleyen platformuz. Sadece otel sunmanın ötesinde bir de insanlara rota, belli bölgelerde gidebilecekleri en iyi lokasyonlar, en iyi otellerin yanı sıra gezilecek yerler, aktiviteler, mekanlar vs. bunların hepsini sunuyoruz. Bunlar çok öne çıkardığımız şeyler değil ama sunduğumuz şeyler arasında. Bugün Datça’ya gittiğinizde konumunuzu bırakıp ‘Ben bu noktadan nerelere gidebilirim’ dediğiniz zaman, Neredekal.com uygulaması size o yerleri gösterebiliyor”.