Ukraynalı turist sayısı Kiev’den Kayseri’ye uçuş başlatıyor

Ukraynalı kayakseverlerin Kayseri’ye olan ilgisinin artmasıyla Ukrayna’dan iki büyük seyahat acentesi Kiev’den Kayseri’ye “charter uçuşları” düzenlemeyi planlıyor.

Otellerine gelen Ukraynalı turist sayısında patlama yaşadıklarını ifade eden Radisson Blu Hotel Kayseri Satış ve Pazarlama Direktörü Menderes Karaküçük, Ukraynalı seyahat acente yetkililerinin charter seferleri düzenleyeceklerinin haberini verdi.

Kasım 2017’de katıldıkları fuardan sonra otellerine gelen Ukraynalı turist sayısının üç kat arttığını ve gelenlerin de tamamının kayak yapmak için geldiğini söyleyen Menderes Karaküçük, 28- 30 Mart tarihleri arasında Kiev’de düzenlenen 25. UITT fuarına katıldıklarını belirterek “Standımıza gelen Ukraynalı seyahat acentelerinin yetkilileri, ‘müşterilerimizden, otelinizde kalıp Erciyes’te kayak yaptıklarını duyuyoruz. Hakkınızda çok iyi yorumlar aldığımız için bilgi almaya geldik’ dediler. Fuarda, 150’nin üzerinde acenta ile görüşmeler gerçekleştirdik. Bunların içinde 4 tanesi Ukrayna’nın en büyük acenteleri idi. Bu sezon ‘Kayseri + Kapadokya Kültür Kayağı’ projesi kapsamında, planlanan direk charter uçuşları ile birlikte, daha fazla turisti, şehrimizde misafir etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Radisson Blu Hotel Kayseri Satış ve Pazarlama Direktörü Menderes Karaküçük

MAYIS AYINDA FAM TRİP YAPILMASI PLANLANIYOR

Fuarın ardından, Ukraynalı seyahat acenteleri ile görüşmelerin devam ettiğini anlatan Menderes Karaküçük, konuşmasına şöyle devam etti:

“2018 – 2019 Kayak sezonu için Erciyes Kayak Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Murad Cahit Cıngı ile birlikte acentelerin yetkilileriyle görüşüyoruz. Gelecek ay içerisinde, bir Fam Trip organize etmek için çalışıyoruz. Ayrıca, bu ay içerisinde, fuarda görüştüğümüz acentelerden birinin yetkilisi, Kayseri’ye gelerek hem tesisleri gezecek, hem de charter operasyonlarını değerlendirecek. Ukrayna’nın Kayseri’ye ilgisi şu an sadece kayak turizmi açısından olsa da, diğer turizm imkanlarına da dikkatlerini çekmekteyiz. Özellikle, Kapadokya + Kayseri turları yapılması konusunda çalışmalarımız sürmekle birlikte, bazı outdoor spor turizmi yapan acenteler da yamaç paraşütü ve downhill bisiklet parkuru gibi imkanlar ile ilgileniyorlar” diye konuştu.

DİREKT UÇUŞLARIN OLMAMASI EN ÖNEMLİ SORUN

Ukrayna’dan Kayseri’ye yoğun ilginin olmasına rağmen, en büyük sorunun ulaşım olduğunun altını çizen Menderes Karaküçük, şunları kaydetti:

“En önemli sorunumuz ulaşım. Bize son derece yakın olan bu ülke ile maalesef ulaşım imkanlarımız kısıtlıdır ve paket turların kullanamayacağı kadar pahalıdır. Şu aşamada sadece, İstanbul makul uçak fiyatları ile ulaşılabilir durumdayız. Aktarmalı uçuşlar söz konusu olduğunda, fiyatlar oldukça artmaktadır. Öbür taraftan, Ukrayna’dan sadece İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş olması ve Sabiha Gökçen’den uçuş olmaması da biletleri daha pahalı hale getirebilmektedir. Diğer taraftan bazı havayolu şirketlerinin de, Ukrayna uçuşlarının aktarma istasyonu olarak Ankara’yı kullanıp, İstanbul’dan hiçbir seçenek sunmuyor olması da, Kayseri bölgesine ulaşmayı neredeyse imkansız seviyesinde zorlaştırmaktadır. Bilindiği üzere Ankara’dan Kayseri’ye karayolunun dışında bir ulaşım imkanı yok. Bu sebeple de, geriye acentelerin direk charter uçuşu yapmalarının dışında başka bir şansımız bulunmuyor” şeklinde konuştu.