Türkiye-Rusya Misafirperverlik Forumu Antalya Belek’te başladı

Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Geleceğe Adım’ adlı Türkiye-Rusya Misafirperverlik Forumu Antalya Belek’te başladı.

İki ülkenin turizm ve otelcilik sektöründe hizmet veren şirketlerin temsilcilerinin yanı sıra 200’e yakın Türk ve Rus basın mensubunun katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Rosturizm Başkan Yardımcısı Nikolay Korelev ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu yaptı.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkan Yardımcısı Nikolay Korelev, “Rus-Türk turizm ilişkilerimiz hızla ivme kazandı. 4.5 milyon Rus turist 2017 yılında Türkiye’ye 100 bin Türk turist de Rusya’ya gitti. Etkin bir süreçteyiz daha da ileri adımlar atmalıyız. Vize meselesi halledilmeye çalışıyor. Potansiyelimiz çok fazla. Turizm deyince akla güneş ve kumsal değil kültür ve sağlık turizmi de akla geliyor. Umuyoruz Türk-Rus Turizm yılının da bu alanda büyük katkısı olur. Turistlerin güvenlik sorunları ve hakları konusunda da neticeler alma niyetindeyiz” dedi.

RUSYA’NIN TURİZM BAKANI İSTANBUL’A GELECEK

Arısoy, “İki ülkenin devlet liderleri arasında görüşme trafiği var. Bu ay sonunda Rusya Kültür Bakanı’nı İstanbul’da ağırlayacağız. İlk kez yapılan bu forumun turizm ilişkilerini iyice derinleştireceğine inanıyorum. TÜROFED ve Tüm Turizm Sektör Birlikleri arasında atılacak imzaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.