İşte 3 günde keşfedilecek 12 destinasyon

Last Updated on 2 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte üstüne bir de yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tatilseverler için üç günlük bir fırsat yarattı. Neredekal.com da 23 Nisan tatilini değerlendirmek isteyenler için Türkiye’de 3 günde keşfedebilecek destinasyonları sıraladı.

Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com, Cuma öğleden sonra tatil planları yapanlar için kaçırılmayacak 12 rota tavsiyesinde bulundu.

ALAÇATI / ÇEŞME

Çeşme’nin en popüler beldelerinden biri olan Alaçatı, daracık taş sokakları, birbirinden şirin evleri, lezzetli mezeleri ve huzur dolu atmosferi ile yorulan bedeninizi iyileştirebileceğiniz en ideal rotalardan biri. Evet, Alaçatı Ot Festivali sona ermiş olabilir ama Alaçatı, sakince yaşanmayı da hak ediyor. Alaçatı’da 3 gün boyunca neler mi yapabilirsiniz; Alaçatı evleriyle süslü o taş sokaklarda kaybolabilir, yel değirmenlerini keşfedebilir, plajlarda yürüyüş yapabilir, Dutlu Kahve’de bir yorgunluk kahvesi içebilir, cumartesi günleri kurulan Alaçatı köy pazarından alışveriş yapabilir, Alaçatı antika pazarını ziyaret edebilir ve lezzetli zeytinyağlı mezeleri tadabilirsiniz.

KONYA

Konya, özellikle inanç turizminde ülkemizin önde gelen şehirlerinden biri. 3 günlüğüne de olsa, dünyevi telaşlarınızı bir kenara bırakıp, Konya’nın ruhani atmosferinin içinize işlemesine izin verin. Kulaklarınızda Mevlana’nın sözleri ile gerçekleştireceğiniz bu seyahat, sizin için çok şeyin başlangıcı da olacaktır. Peki, Konya’da 3 günlüğüne neler mi yapabilirsiniz; Mevlana Türbesi’ni, İnce Minareli Medrese’yi, Karatay Medresesi’ni ve Nasreddin Hoca Müzesi’ni ziyaret edebilir, haftada birkaç gün düzenlenen semazen gösterilerini ücretsiz seyredebilir, Meram Bağları’na uzanabilir, Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda doğanın tadını çıkarabilir, Alaaddin Tepesi’ne çıkıp Konya’ya bir de tepeden bakabilir, bisiklet turu yapabilir ve meşhur etli ekmeğin tadına bakabilirsiniz.

DATÇA / MUĞLA

Muğla’nın sahip olduğu en nefes kesici coğrafyalarından biri olan Datça, begonvillerle süslü sokakları, taş evleri, her köşesine sinmiş kekik kokusu, birbirinden şahane koyları ve büyüleyici doğal zenginlikleri ile cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali adeta. Daha çok yaz aylarında tercih edilse de, bahar mevsiminde Datça’nın tadı bir başka oluyor. Evet, belki denize giremeyeceksiniz ama bu 3 günde Datça’da başka neler mi yapabileceksiniz; Knidos Antik Kenti’ni ziyaret edecek, hemen karşısındaki Deveboynu Feneri’ne çıkıp gün batımını seyredeceksiniz. Palamutbükü, Ovabükü ya da Hayıtbükü’nde huzur dolu yürüyüşler yapacak, Eski Datça’nın atmosferinde kaybolacaksınız. Ballı bademli dondurma yiyecek, kabak çiçeği dolması başta olmak üzere zeytinyağlı lezzetlerin tadına varacaksınız. Dönmeden önce kendinize güzel bir balık ziyafeti çekmeyi de ihmal etmeyeceksiniz.

KARABURUN / İZMİR

Doğal ve kültürel zenginlikleri ile Karaburun için, İzmir’in parlayan yeni yıldızı diyebiliriz. Burayı ilginç kılan en önemli özelliği, mahalle kültürünün varlığını sürdürdüğü nadir yerlerden biri olması. Yeşil ile mavinin uyum içinde dans ettiği Karaburun, özellikle bahar aylarında sonsuz huzura doymak isteyenler için biçilmiş kaftan. 3 gün ise Karaburun için fazlasıyla yeterli. Eğer üç günlük 23 Nisan tatilinde rotanızı Karaburun’a çevirecekseniz; köy kahvaltısı yapmayı, birbirinden güzel plajlarda yürüyüşe çıkmayı, Peynirini Mağarası’nı ve Ayşe Kadın Cami’sini ziyaret etmeyi, sahile yakın restoranlardan birinde kalamar yemeyi, sakızlı Karaburun dondurmasının tadına bakmayı, küçük sokak tezgahlarından hediyelikler almayı, Mordoğan’ı keşfetmeyi ve Sarpıncık Deniz Feneri’nde güneşi batırmayı ihmal etmeyin deriz.

ŞİRİNCE / İZMİR

İzmir’in adı gibi şirin bir köyü Şirince. Selçuk ilçesine bağlı ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri. Şirince, ilk olarak 2012 yılında Maya Takvimi ve kıyamet söylentileri vesilesiyle hayatımıza girdi, sonrasında ise popülerliğini günümüze kadar korumayı başardı. Aslında Şirince daha çok günübirlik geziler için tercih ediliyor ancak burada öyle butik oteller bulunuyor ki, insan buralarda kalmadan edemiyor açıkçası. Şimdi 3 günlüğüne geldiğiniz Şirince’de ne yapacaksınız? Tabii ki ilk olarak Şirince’nin tarihi taş sokaklarında elinizde fotoğraf makinesi ile keşfe çıkacaksınız. Nesin Matematik Köyü, Aziz John Baptist Kilisesi ve Şirince Taş Mektep Müzesi ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor. Son gün ise mutlaka Efes Antik Kenti’ni keşfetmeye ayırın.

İZNİK 

23 Nisan’da İznik, özellikle yakın yer arayışında olanlar için son derece ideal bir destinasyon. Zira Nisan ayı, İznik’te ekinoks zamanına denk geliyor. Zeytin ağaçları ile çevrili şirin bir ilçe olan İznik, bilindiği üzere çinileri ile ünlü. Bursa’ya 77 km mesafede bulunuyor. Türkiye’nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü’ne ev sahipliği yapan bu masal diyarında 3 gün boyunca neler mi yapabilirsiniz? Bir kere ekinoks zamanı olduğunu söylemiştik değil mi? Gün batımında bir sandal kiralayarak İznik Gölü’nü turlayıp, muhteşem ekinoksun keyfini sürebilirsiniz. Tarihi yerler arasında İznik Kalesi, Nikaia Antik Kenti ve Kırgızlar Türbesi, doğal mekanlar arasında ise Sansarak Kanyonu kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında… Son olarak çini atölyelerinden herhangi birine uğramayı ihmal etmeyin deriz. Buralarda hem çini yapımına dahil olabilir hem de Bursa’nın ünlü çinilerinden satın alabilirsiniz.

KALEİÇİ / ANTALYA

Nisan ayında seyahat edilebilecek en ideal destinasyonlardan biri de Antalya’nın merkezi olarak nitelendirilen Kaleiçi. Burası, her sokağın denize çıktığı yerlerden biri. Bununla birlikte birbirinden şirin mekanları, cumbalı tarihi evleri, hediyelik eşya dükkanları ve taş sokakları, Kaleiçi’ni Kaleiçi yapan özelliklerden. 3 gün, Kaleiçi’ni keşfetmek için fazlasıyla yeterli. Bir kere Kaleiçi’nin sokaklarını karış karış gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Yivli Minare, Kesik Minareli Camii ve Karatay Medresesi, ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlar. Müzeseverler ise Kaleiçi Müzesi’ni, Antalya Oyuncak Müzesi’ni ve Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’ni mutlaka görmeliler. Karaalioğlu Parkı, Kaleiçi’nde keşfedilmesi gereken bir diğer nokta. Gün batımında Mermerli Plajı’ndan manzarayı seyredebilirsiniz.

KAPADOKYA / NEVŞEHİR

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile gezginlere benzersiz anlar yaşatan Kapadokya, eşsiz bir seyahati deneyimi sunuyor. Kapadokya’nın tamamını 3 günde keşfetmeniz oldukça zor, ancak burada 3 gününüzün dolu dolu geçeceğinden emin olabilirsiniz. Şimdi, 3 günde Kapadokya’da neler yapabilirsiniz, öncelikleriniz nereler olmalı hemen söyleyelim. Tabii ki peri bacaları olmazsa olmazlarımız arasında yerini alıyor. Yani gezinize Göreme ve çevresinden başlayabilirsiniz. Paşabağ ve Ihlara Vadisi ise görülmesi gereken bir diğer duraklarınız olmalı. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni de atlamayın deriz. Ürgüp de Kapadokya’nın vazgeçilmez durakları arasında bulunuyor. Avanos’ta çanak-çömlek yapımına da dahil olmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak balon turu yapmayı ve testi kebabının tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

KASTAMONU

Eğer daha önce Kastamonu’yu keşfetme şansınız olmadıysa, belki bu 23 Nisan tatili iyi bir fırsat olabilir. Karadeniz’i yaşamak, doğal ve tarihi zenginliklerle iç içe olmak, şehrin yöresel mutfağını yakından tanımak için Kastamonu’nun sizi son derece tatmin edeceğini söyleyebiliriz. 3 günlük Kastamonu tatilinde neler mi yapabilirsiniz; Kastamonu’nun tarihi konaklarını keşfedebilir, Kastamonu Kalesi’ni görebilir, Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ni ve Pompeipolis Antik Kenti’ni gezebilir, Ilgarini Mağarası’nı ziyaret edebilir, Valla Kanyonu’nda doğanın heybetine şahit olabilir, Küre Dağları Milli Parkı’nda tabiatla iç içe vakit geçirebilir ve el emeği hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

KAŞ / ANTALYA

Akdeniz’in en güzel köşelerinden biri olan Kaş, 23 Nisan’da sakin ve huzurlu bir 3 gün geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği destinasyonlar arasındaki yerini alıyor. Aslında Kaş oldukça küçük bir yer ancak çevresinde gezilip görülmesi gereken çok şey var. Mesela Kaş’ın merkezini mutlaka yürüyerek turlayın. Liman manzaralı bir restoranda balık ziyafeti çekin. Kaş Antik Tiyatrosu’nda gün batımını seyredin, Kaputaş Plajı’nı mutlaka görün. Kalkan’ı ziyaret edin. Patara Antik Kenti’ni keşfedin ve hemen ilerisindeki Patara Plajı’nda uzun bir yürüyüş yapın. Kendinize güveniyorsanız deniz kayağı yaparak Kekova’yı keşfedin. Cesaretinizi toplayın ve dalış yapın. Xanthos Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

KARS

Evet, Kars Türkiye’nin en doğu ucu. Ama bu, Kars’ın fenomen olmasına engel olmadı öyle değil mi? Kars’a sanki kışın gidilirmiş gibi bir algı var ancak Kars’ta kış mevsiminin biraz uzun sürdüğünü hatırlatalım. Kars’a elbette ki Doğu Ekspresi ile gitmek daha bir makbul ancak elimizde sadece 3 gün var. Dolayısıyla bu 3 günü Kars’ta nasıl dolu dolu geçirebileceğinize bir bakalım. Öncelikle Ani Harabeleri, Kars’ta mutlaka görülmesi gereken bir yer, burayı kesinlikle atlamamalısınız. Nisan ayı olduğu için Çıldır Gölü artık donmuş vaziyette değil. Ama olsun, yine de görmeye ve göl kenarında vakit geçirmeye değer. Şehrin sokaklarını keşfedin. Rus mimarisinin şehre nasıl hakim olduğunu görünce ağzınız açık kalacak. Başta Kars Kalesi ve Havariler Kilisesi başta olmak üzere, şehir merkezindeki tarihi yapıları ziyaret edin. Kesinlikle Kars mutfağını deneyimleyin. Dönerken Kars balı ve kaşar peyniri almayı ihmal etmeyin.

KAZDAĞLARI

Eğer daha önce bahar aylarında Kazdağları’nın nasıl bir hale büründüğünü görmediyseniz, bu 23 Nisan tatilinde rotanızı Kazdağları’na çevirebilirsiniz. Zira doğal güzellikler, efsaneler ve mitoloji öyle bir iç içe geçmiş durumda ki, insan hem ruhen hem de bedenen yeniliyor kendini. Konaklamak için isterseniz Yeşilyurt Köyü’nü isterseniz de Adatepe Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Hangisini tercih edecek olursanız olun, bir diğerini keşfetmeyi sakın ihmal etmeyin. Kazdağları’nda 3 gün boyunca başka neler mi yapabilirsiniz; Hasanboğuldu ve Sütüven Şelaleleri’ni görebilir, dağ laleleri arasında doğa yürüyüşleri yapabilir, Zeus Altarı’na çıkıp tüm Edremit Körfezi’nin nefes kesici manzarasını izleyebilir, Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Dönerken bölgenin meşhur zeytininden, zeytinyağlarından ve doğal sabunlarından almayı da unutmayın.

23 Nisan tatili için tüm bu bölgelerde, büyük otellerden, pansiyon ve butik otellere kadar pek çok seçeneği incelemek, en uygun otellere ulaşmak ve daha önceden o otellerde kalan misafirlerin yorumlarını inceleyerek, seyahatiniz için doğru otel tercihi yapmak için neredekal.com otel arama motorundan faydalanabilirsiniz. Böylece tüm otellere ulaşıp, kıyaslamalar yapıp, aynı otele en uygun fiyatı ödeyebilirsiniz.