Turizm Haftası kutlu olsun!

Turizm Haftası, toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl olduğu gibi bu yıl da 15-22 Nisan tarihleri arasında 81 il genelinde  kutlanacak.

Her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen turizm haftasında turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkılar, döviz girdisi ile kalkınmaya olan etkileri hakkında bilgiler veriliyor ve aynı zamanda tarihi ve turistik alanların korunması gibi konular işleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, rekorlarla başlayan 2018’de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha yüksek başarılara imza atacaklarını vurguladı.

Bakan Kurtulmuş’un mesajı şöyle:

“Ülkelerin ekonomi politikalarında güçlü bir yere sahip olan turizm, bugünün dünyasında etkin bir diplomasi unsuruna dönüştü. Coğrafi konumu ve kadim medeniyetlere yuva olan topraklarıyla Türkiye, doğal güzellikleri ve tarihi-kültürel zenginlikleriyle uluslararası ulaşım ve konaklama sektörünün en önemli duraklarının başında yer alıyor.

Tüm bu bileşenlerle Türkiye hem insani diplomasi hem de ekonomi açısından müthiş bir potansiyel taşıyor. Bu engin turistlik zenginliklerimizi ve kültürel çeşitliliklerimizi ülke tanıtımı için yumuşak güç unsuru olarak kabul ediyoruz. Bu doğrultuda oluşturacağımız bir dille küresel ölçekte dünya markası olarak ivme kazanmayı planlıyoruz. Bakanlık olarak politikalarımızın merkezine; ‘doğal-kültürel-tarihi mirası koruyan ve medeni bir dünyanın ana aktörü olan’ bir turizmi koyuyoruz.

Sektör aktörleri ile bir bütün olarak karşı durduğumuz zor günlerin ardından yeniden iyi bir sıçrayış yakalamayı başardık. Performansımızı katlayarak artıracak, turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Rekorlarla başladığımız 2018’de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha bu rakamları da aşan başarılara imza atacağız.

Türk turizminin gelişiminde ve sektörel başarıda emeği olan, omuz omuza sektörü yükselten, başta sektör çalışanları olmak üzere, gönüllü turizmcilerin ve tüm turizm camiasının Turizm Haftası’nı kutluyorum.”

Turizm Günlüğü olarak biz de tüm sektör paydaşlarının bu özel haftasını kutluyor, bol kazançlı bir yıl diliyoruz.