A grubu seyahat acentelerine 17 milyon dolar destek

Kruvaziyer gemilerinin iptali esnafa kepenk kapattırdı

Türkiye’ye kruvaziyer gemi ve uçak ile turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine sağlanacak destekler kapsamında bu 12 milyon dolar, gelecek yıl için de toplam 17 milyon dolar destek verilmesi öngörülüyor.

Turizmin 12 aya yayılması ve düşük sezonda gelen gemi sayısının arttırılması amacıyla kruvaziyer hizmeti veren limanlara 1 Ocak 2018-31 Aralık 2019’da da desteğin devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

2016 yılından itibaren düşüşe geçen kruvaziyer turizminde olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni önlemler için çalışmalar başlattı.

Kruvaziyer hizmeti verilen limanlara 1 Ocak 2018 tarihinden başlamak üzere 31 Aralık 2018’e kadar 100 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A Grubu seyahat acentelerine destek yolcu başına Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım ve Aralık aylarında 45 dolar, Mayıs, Haziran aylarında 35 dolar, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ise 25 dolar şeklinde ayarlanmıştı.

DESTEĞE DEVAM

Şimdi de turizmin 12 aya yayılması ve düşük sezonda gelen gemi sayısının arttırılması için kruvaziyer hizmeti veren limanlara 31 Aralık 2019 tarihine kadar desteğin devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Bakanlık, bu kapsamda seyahat acentelerine yaklaşık 28 bin turist için 840 bin dolar destek ödemesi gerçekleştirecek.

İNDİ-BİNDİ LİMANLARINDA DESTEK YÜZDE 50 ARTTI

Ayrıca 2019’da indi-bindi limanlarına gelen yolcular için destek miktarının yüzde 50 oranında arttırılarak uygulanmasına yönelik düzenleme de yapıldı.

GELECEK YIL TOPLAM 17 MİLYON DOLAR DESTEK VERİLEBİLİR

Bu destekler ile Türkiye’ye gelen kruvaziyer turist sayısının geçen yıla göre yüzde 20-25 arttırılması hedeflenirken seyahat acentelerine de bu yıl için yaklaşık 12 milyon dolar, gelecek yıl için de 17 milyon dolar destek verilmesi öngörülüyor.

İşte A grubu seyahat acentelerine sağlanacak desteklerin başvuru tarihleri