Türk Alman dostluğuna Altın Güneş Ödülü

Avrupa’nın en büyük tatil kanalı Alman Sonnenklar.TV, Türk-Alman dostluğunun ve iki ülke arasındaki turizmin pekişmesi adına 60. yıl Türk Alman Dostluğu Uluslararası Basın Organizasyonu ve ödül törenini Antalya’da gerçekleştirdi.

Almanya’da düzenlenen ve bin kişinin katıldığı Goldene Sonne’nin (Altın Güneş) devamı niteliğinde yapılan etkinlik, Meeting Point Turkey ve SunExpress desteğiyle düzenlendi.

Sonnenklar, Almanya’dan ve Türkiye’den davet ettiği gazetecilerle Antalya’daki organizasyonda bir araya geldi. Türk-Alman dostluğu ve Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının artması için harekete geçen Sonnenklar, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü pekiştirmeyi hedefliyor.

ONLARA GÜVENİYORLAR

Video ve canlı yayınlarla Türkiye’deki otelleri tanıttıklarını anlatan Sonnenklar.TV’den Ali Büyüksungur, oteli tanıtabilecek yani iyi PR yapabilecek kişilerle röportaj yaptıklarını ifade etti. Büyüksungur, “Seyirci kendini bir nevi misafir olarak gördüğü için karşısındakine yani oteli tanıtan kişiye inanıyor ve güveniyor” dedi.

TÜRK TURİZMİNE DESTEK

Tüm Türkiye’de 8 yıldır HD yayın yaptıklarını anlatan Büyüksungur, “Bunu memleket meselesi gibi görüyorum. Sonuçta Türkiye’yi tanıtıyoruz. Bu işin mutfağını biliyoruz. Fiyat garantisini verdiğimiz oteller için eğer başka bir yerde daha ucuza bulursanız fiyat farkını ödüyoruz şeklinde bir iddiamız da var. Kriz yıllarında herkes Türkiye’den kaçarken biz Türkiye için uğraştık. Tüm Türkiye’de bin 500 -2 bin otelle çalışıyoruz. Dubai’ye de Almanya’dan en fazla turist gönderen biziz. Tunus ve Mısır pazarlarının lideriyiz” diye konuştu.

Harry Wiijnvoord, Ali Büyüksungur, Gülcan Kamps ve Peter Glade (Soldan sağa)

Öte yandan Dostluk Elçisi Gülcan Kamps ve Harry Wiijnvoord’un sunumunu gerçekleştirdiği Alman-Türk dostluğu 60. yıl “Goldene Sonne (Altın Güneş)” ödül töreninin moderatörlüğü Mary Amiri ve Ali Büyüksungur tarafından yapıldı. SunExpress genel merkezinin ziyaretiyle başlayan programda Münih yayın stüdyosundan SunExpress merkez binasına canlı bağlantı sağlandı.

Canlı bağlantının ardından SunExpress Ticari Direktörü Peter Glade öncülüğünde Türk ve Alman gazetecilere SunExpress hakkında bilgi verildi.

35 ÜLKE, 87 DESTİNASYON

Canlı bağlantının ardından SunExpress Ticari Direktörü Peter Glade öncülüğünde Türk ve Alman gazetecilere SunExpress hakkında bilgi verildi. 35 faklı ülkede toplam 4 bin çalışanın bulunduğu şirket 87 destinasyona uçuyor.

ALMANYA’DAN TÜRKİYE’NİN 21 NOKTASINA UÇUŞ

1989’dan beri 1.3 milyon euroluk ticaret hacmine ulaştıklarını kaydeden Glade, Türkiye’de birçok destinasyonun yanı sıra Almanya’nın 19 şehrinden Türkiye’nin 21 noktasına uçtuklarını da kaydetti. Konuşmasının devamında 2015’de yaşanan krize de değinen Peter Glade, şu açıklamalarda bulundu:

“BU BİZİM BAŞARI HİKAYEMİZ”

“2015 krizinde yüzde 50 oranında bir düşme yaşandı. Pek çok şirket pazardan çekildi. Ama biz onlardan birisi olmak yerine Türkiye için daha fazla atak yaptık. 2016 yılında 3 milyon Alman turist taşıdık. Böylelikle yüzde 14 daha dazla kapasiteye ulaştık. Politikacılar insanları uzaklaştırırken biz insanları bir araya getirdik. Sadece Türkiye değil Mısır, Lübnan, İran, BAE ve İsrail’e de yolcu getiriyoruz. 64 yeni uçak siparişi verdik. Bu bizim başarı hikayemiz.”

Kundu’daki Delphin Be Grand Hotel’de düzenlenen organizasyona TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.
GALA YEMEĞİ

Gala ve ödül töreninin gerçekleştiği Delphin Be Grand Hotel’de sonnenklar.TV CEO’su Andreas Lambeck, sonnenklar.TV Türkiye yetkilisi Ali Büyüksungur, Dostluk Büyükelçisi Gülcan Kamps, tatil uzmanı Harry Wijnvoord ve sonnenklar.TV moderatorü Dirk Löbling, “Goldene Sonne 2018” sohbeti için Türk ve Alman gazetecilerle bir araya geldiler.

Tören sonunda ödüllerin dağıtıldığı gece TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşen gala yemeğiyle son buldu.