‘Her şey dahil’den kurtulmamız lazım!

Altınsaray Hotel, Kuşadası'nda yarım pansiyonda ısrar eden nadir otellerden biri.

Last Updated on 7 Mayıs 2018 by Göksal Serdar

Altınsaray Hotel Genel Müdürü Mehmet Kumur, Kuşadası’nda yarım pansiyonda ısrar eden nadir otellerden birisi olduklarını belirterek, “Her şey dahil sistem bazı otellerde sadece her şey dahil satmak için yapılıyor ama içerik çok zayıf ve kalite son derece kötü. Bu şekildeki ‘her şey dahil’den kurtulmamız lazım” dedi.

Osmanlı Konaklarını andıran özel mimarisi ve Yılancı Burnu Mevkii’ndeki eşsiz lokasyonuyla Kuşadası’nın en gözde otellerinden biri olan Altınsaray Hotel, Pirim Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.’nin işletmesinde mini bir renovasyon geçirdikten sonra 6 Nisan’dan itibaren tekrardan misafirlerini ağırlamaya başladı.

Altınsaray Hotel Genel Müdürü Mehmet Kumur, Kuşadası’nda sezonun iyi başladığını söyledi.

“45 ODALI BİR OTELİZ, DOLULUK ANLAMINDA BİR SIKINTIMIZ YOK”

Yaz sezonuna oldukça iddialı bir giriş yaptıklarını belirten Altınsaray Hotel Genel Müdürü Mehmet Kumur, “Doluluk anlamında bir sıkıntımız yok. Zaten 45 odalı bir oteliz. Eski bir misafir profili de olan otelimizin doluluk oranı genelde oldukça yüksek. Eskiden üç ay sonrasının doluluk oranlarını üç aşağı beş yukarı görebiliyorduk ama şimdi öyle bir durum yok. Online otel rezervasyon sitelerinin çoğalmasıyla birlikte artık yakın tarihli rezervasyonlar geliyor. Online otel rezervasyon siteleriyle ilgili gerekli anlaşmalarımızı yaptık. Dolayısıyla bu siteler üzerinden de her yerden misafirlerimiz oluyor” dedi.

Altınsaray Hotel Genel Müdürü Mehmet Kumur, “Doluluk anlamında bir sıkıntımız yok. 45 odalı bir oteliz, doluluk oranımız genelde oldukça yüksek.”

“OTEL PAZARLAMASI ARTIK DİJİTALE DÖNMÜŞ DURUMDA”

Kuşadası’nda sezonun iyi başladığını söyleyen Kumur, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görüştüğümüz otelci ve seyahat acentası sahibi arkadaşlar ‘Şu an itibariyle gidişat fena değil’ diyorlar. Ama biliyorsunuz ülkemizde istikrar günü birlik olduğu için bir anda her şey olabiliyor maalesef. Açıkçası bu anlamda da bir endişemiz de yok değil. Bildiğiniz gibi artık herkes tatil yapacağı oteli online siteler üzerinden buluyor, eleştirilere oradan bakıyor. Otel pazarlaması artık dijitale döndüğü için bunun eğitimini de aldım.

Altınsaray Hotel, Pirim Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.’nin devralmasıyla birlikte otelimizde yetiştirebildiğimiz kadarıyla misafirlerimizin memnuniyetine dönük mini bir renovasyon yaptık.

“ASLINDA ACENTA KÖKENLİYİM, SON 7-8 YILDIR OTELCİLİK YAPIYORUM”

Aslında acenta kökenliyim. Daha önce İsviçre, Kanada, Fransa ve Belçika gibi ülkelerden misafir getiren Koptur Turizm’de çalıştım. Yıllarca bu işi yaptım. Son 7-8 yıldır da otel müdürlüğü yapıyorum. Selçuk ve Efes’te 6 yıl otel müdürlüğü yaptım. Kökenimiz acentacılık ama sonradan otelci olduk. Altınsaray Hotel 45 odalı, küçük, şirin bir otel. Altınsaray Hotel, Pirim Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.’nin devralmasıyla birlikte otelimizde yetiştirebildiğimiz kadarıyla misafirlerimizin memnuniyetine dönük mini bir renovasyon yaptık. Yatakları, televizyonları ve mini barları yeniledik. Bu anlamda biraz daha yapılacak iş var ama en azından misafirlerimizin rahatı ve konforu için bunları yaptık.

“Kuşadası’nda yarım pansiyonda ısrar eden nadir otellerden biriyiz.”

“OTELCİLER OLARAK KALİFİYE PERSONEL BULMA SIKINTISI YAŞIYORUZ”

Kuşadası’nda yarım pansiyonda ısrar eden nadir otellerden biriyiz. Her şey dahil sistem bazı otellerde sadece her şey dahil satmak için yapılıyor ama içerik çok zayıf ve kalite son derece kötü. Her şey dahil sistemden kurtulmak lazım, yapılıyorsa da Antalya gibi yapmak lazım. Otelciler olarak kalifiye eleman bulma konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Turizmdeki istikrarsızlık personelin sektör değiştirmesine, kalifiye personellerimizi kaybetmemize sebep oluyor ve doğal olarak hizmet kalitemiz düşüyor. Kalifiye personel bulamıyoruz çünkü 6 ay iş var diğer 6 ay işsizler. Bazı bölgelerde sadece 4 ay iş var. Bu da tabii yetişmiş personelin sektörden uzaklaşmasına neden oluyor”.