Akıllı bavul devi kepenk kapatıyor

Dünyanın ilk akıllı bavul girişimiyle adını duyuran Bluesmart, Federal Havacılık İdaresi’nin lityum iyon pilli bagajları yasaklaması nedeniyle kepenk kapatıyor.

Uçakların kargo bölümünde yangın çıkarma riskini gerekçe gösterilmesi nedeniyle yasaklama kararının getirilmesiyle akıllı bavul projesi için 2 milyon dolar bağış toplayan Bluesmart, böylece ticaretten çekileceğini duyurdu.

New York merkezli Bluesmart’ın geliştirdiği lityum iyon pile sahip olan bavulların özellikleri arasında konumlarını GPS üzerinden sahipleriyle paylaşabilme, akıllı telefon uygulamasıyla takip edilebilme, pilleri sayesinde dijital cihazları şarj edebilme ve dijital kilit sistemi bulunuyor.

PİLLERİ SÖKMEK İÇİN 4 VİDA VE EN AZ 3 KABLO ÇIKARILMASI GEREKİYOR

Gerçekgündem.com’da yer alan habere göre diğer akıllı bavul üreticilerinin hava yollarının yasağına rağmen iş yapmaya devam edebilmelerinin sebebi; bavullarını lityum iyon pilleri kolaylıkla çıkarılabilecek şekilde tasarlamış olmaları olarak gösteriliyor. Bluesmart bavullarındaki pilleri sökmek için ise kullanıcıların dört vida sökmesi ve en az üç kabloyu çıkarması gerekiyor.

ÜRÜN İADESİNDE MÜŞTERİLERE YANIT VERMEYECEKLER

Fikri mülkiyet haklarını, tasarımlarını ve teknolojilerini Travelpro şirketine satacağını belirten Bluesmart, garanti anlaşmalarını sürdürmeyeceğini ve ürünlerini geri iade etmek isteyen müşterilerine yanıt vermeyeceğini açıkladı.